KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr Jurečka na Zemi živitelce: Největší mezinárodní agrosalon v České republice by měl zvýšit prestiž českého zemědělství

04/09/14
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

28.8.2014

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes zahájil největší tuzemskou výstavu zaměřenou na zemědělství a venkov. Na Výstavišti v Českých Budějovicích tak začal 41. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Ministerstvo zemědělství pro její návštěvníky připravilo například informační akci o bezpečnosti potravin, semináře pro odborníky, ministr ocení vědecké pracovníky. Výstava potrvá do 2. září.

„Považuji Zemi živitelku za jednu z nejdůležitějších akcí, která propaguje dobrou práci našich zemědělců a potravinářů a seznamuje s ní i veřejnost. Byl bych rád, kdyby napomohla zvýšit prestiž zemědělského povolání mezi lidmi, protože je to činnost, která zajišťuje nejdůležitější potřeby,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Při zahájení výstavy předal ministr Jurečka novým držitelům certifikáty národní značky kvality KLASA. Udělil také Ceny ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky a Ceny za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje.

Ministerstvo zemědělství má na výstavě vlastní informační stánek a expozici v pavilonu Z. Ta seznamuje návštěvníky s Programem rozvoje venkova, který umožňuje čerpání evropských dotací například na investice do zemědělských podniků nebo na podporu mladých zemědělců.

V informačním stánku mohou návštěvníci získat údaje o činnosti jednotlivých odborných úseků Ministerstva, které se týkají potravin, dotací nebo lesního hospodářství. Dozví se i podrobnosti o práci Státního pozemkového úřadu, Svazu pěstitelů chmele ČR a dalších resortních institucí.

Pro spotřebitele přichystalo Ministerstvo na neděli 31. srpna Den zdraví o bezpečnosti potravin. Program je zaměřený i na děti školního a předškolního věku. Nejmenší návštěvníci se můžou po celou dobu trvání výstavy zúčastnit zábavných soutěží s lesnickou tematikou.

„Děti školního i předškolního věku by se měly seznámit s přírodou a také se zemědělstvím, protože významně ovlivňuje krajinotvorbu i zachování druhové rozmanitosti,“ uvedl Marian Jurečka.

Ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem zajistilo Ministerstvo prezentaci výrobců oceněných značkami kvality KLASA a Regionální potravina.

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe