KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Ministr Jurečka: Chci posílit obchodní i politické vztahy s Ukrajinou

30/09/14
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

29.9.2014

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes pracovně navštívil Ukrajinu, kam ho pozval jeho ukrajinský resortní kolega. V Kyjevě jednali s ministrem agrární politiky a potravinářského průmyslu Ihorem Švajkou o další možné spolupráci obou zemí především v oblasti agrární, potravinářské a rozvoje souvisejících technologií.

„Obchodní spolupráce s Ukrajinou je pro Českou republiku důležitá. Mnohé české firmy už zde podnikají a určitě se najdou příležitosti, jak vzájemný obchod ještě posílit. Bude samozřejmě záležet na vývoji politické situace, ale naše Ministerstvo zemědělství se chce zapojit do bližší spolupráce a pomoci hospodářskému rozvoji Ukrajiny,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Jurečka jednal s ukrajinským kolegou Ihorem Švajkou o exportních možnostech českých firem, obchodní spolupráci, o současném stavu ukrajinského zemědělství i o dopadech ruských sankcí.

„Ruské sankce zasáhly i české producenty a exportéry. Ukrajina by se jako náš dlouhodobý obchodní partner mohla v budoucnu stát alternativním trhem pro české potravinářské a zemědělské produkty,“ uvedl ministr Jurečka.

Ministr se sešel také s prezidentem Agrární konfederace Ukrajiny Leonidem Kozačenkem a představiteli humanitární organizace ADRA Ukrajina.

Agrární zahraniční obchod mezi Ukrajinou a Českou republikou má dlouhodobě rostoucí trend. Jeho obrat dosáhl loni více než 1,5 miliardy korun (v roce 2012 to bylo 1,4 miliardy). ČR má s Ukrajinou už mnoho let kladné saldo, které v roce 2013 dosáhlo výše 548 milionů korun. V minulém roce se vyvezlo z České republiky na Ukrajinu zemědělského a potravinářského zboří za více než jednu miliardu korun, opačným směrem putovaly zemědělské a potravinářské výrobky v hodnotě půl miliardy korun.

Z ČR se na Ukrajinu nejvíce vyváží například drůbež, hovězí dobytek, pivo, likéry nebo potravinové přípravky. Z Ukrajiny se nejčastěji dováží slunečnicový, řepkový a sójový olej, borůvky, droždí a med.

Hynek Jordán

ředitel Odboru komunikace MZe