KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Marian Jurečka: Jsme připraveni pomoci našim zemědělcům a potravinářům v případě, že je ohrozí ruské sankce

11/08/14
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

7.8.2014

Tisková zpráva – Ruská federace zavádí sankce vůči Evropské unii a USA, zakázala dovoz potravinářských a zemědělských výrobků z těchto zemí. Embargo by se mělo týkat ovoce, zeleniny, masa, ryb a mléčných výrobků. Ministerstvo zemědělství hledá způsoby, jak českým zemědělcům a potravinářům pomoci, pokud je sankce zasáhnou.

„Pokud ruské sankce zasáhnou české zemědělce a potravináře, budeme usilovat o to, abychom jim účinně pomohli. Konkrétní formu pomoci můžeme zpřesnit, až budeme znát podrobnosti sankcí a reakci Evropské unie. Také chci tuto otázku otevřít na jednání vlády,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Dopady sankcí na české zemědělce a potravináře mohou být podle ministra zemědělství přímé i nepřímé.

„Export do Ruské federace z České republiky byl loni zhruba na úrovni 2,4 miliardy korun, což není z hlediska zahraničního obchodu příliš mnoho. Závažnější by mohl být nepřímý dopad embarga. Pokud totiž nebudou ostatní státy Evropské unie nějakou dobu schopny vyvážet své zboží do Ruské federace, tak vznikne přetlak na unijním trhu a může docházet k snížení cen některých vybraných komodit,“ uvedl ministr zemědělství.

Ministr také upozornil na to, že Ruská federace je členem Světové obchodní organizace (WTO) a nemůže bezdůvodně bránit obchodu nebo zastavit dovoz na své území. Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se sejdou ministři obchodu či premiéři zemí EU a začnou vyjednávat s Ruskem a orgány WTO pro urovnávání sporů, aby zahájili v této věci řízení.

Z hlediska agrárního vývozu je Ruská federace pro Českou republiku jedenáctým nejdůležitějším partnerem. Vývoz zemědělských komodit a potravin z ČR do Ruska se v posledních letech mírně zvyšuje. V roce 2011 jeho hodnota činila zhruba 1,9 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy korun a vloni 2,4 miliardy korun. Nejdůležitějším vývozním artiklem jsou pivo, vejce, přípravky k výživě zvířat, cukrovinky, sýry, slad.

Hynek Jordán

ředitel Odboru komunikace MZe