KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Nebezpečné sucho? Zemědělci teď mají úplně jiný strašák

14/03/14
viz. zdroj

Zdroj: Aktuálně.cz

10. 3. 2014 – Aktuálně.cz Suchá a teplá zima pomohla třeba pšenici nebo řepce. Dobře se sází i brambory. O desetinu menší úrodu čekají pěstitelé řepky. 

Praha – Atypicky suchá zima a očekávané nízké procento jarních srážek tuzemské zemědělce zatím nechávají klidnými. Na plodiny, jako je ozimá pšenice nebo řepka, měl průběh zimy zatím naopak pozitivní vliv, a také brambory je podle zemědělců lepší sázet do sucha.

Meteorologické stanice zaznamenaly v prosinci loňského roku pouze 40 procent z běžného úhrnu srážek, v lednu pak asi 62 procent. Únor byl srážkově podobně slabý jako prosinec.

Zima byla podle meteorologů neobvyklá především tím, že současně nemrzlo. "Právě při vyšších teplotách rychleji vysychá půda," vysvětluje Martin Štros z Meteocentra. Sucho podle něj může pokračovat i na jaře.

Jak se takové počasí podepíše na úrodě a jestli bude sklizeň vlivem počasí pod úrovní loňských let, si zemědělci zatím netroufají odhadnout, vše podle nich ukážou následující měsíce.

Pozor na mrazy

"Je pravděpodobné, že sucho na jaře bude. Chybí totiž kompletně sněhová pokrývka, která zpravidla pomalu odtává a zajišťuje tak jarní nasycení půdního profilu až na plnou vodní kapacitu,“ říká tajemník Ovocnářské unie ČR Roman Chaloupka.

Sucho může podle něj ohrozit zejména takové jarní výsadby, kde není zbudována závlaha. Starší porosty mají hlubší kořenový systém, ovlivnit je tak může až déle trvající sucho.

Podle ovocnářů letos zatím nedošlo k poškození ovocných kultur vlivem mrazu. Otázkou ale je, jaké bude počasí v době květu ovocných stromů.

"Je pravděpodobné, že rozkvět bude letos dřívější než obvykle. Ovocné dřeviny by právě v tomto období mohly utrpět mrazem," vysvětluje meteorolog a člen Ovocnářské unie Jaroslav Rožnovský.
Nejvíce ohroženy jsou podle něj meruňky, které kvetou již v předjaří, tedy ke konci března. "Tam stačí teplotní pokles na pět až šest stupňů a úroda je zmařena," vysvětluje Rožnovský s tím, že se příchod mrazů nedá vyloučit.

Sklizeň brambor mírně klesne

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby měl letošní mírný průběh zimy pozitivní vliv na plodiny, které přezimují, jako je ozimá pšenice a řepka. "O bramborách a řepě je předčasné mluvit, výsadba a setí teprve proběhne,“ říká Veleba.

Právě v případě brambor teplá a suchá zima umožňuje výsadbu již nyní. Ta pomalu probíhá třeba na Vysočině, kde roste asi třetina tuzemských brambor.

"Je lepší, když se brambory sází do sucha,“ vysvětluje předseda Ústředního Bramborářského svazu ČR Miloslav Chlan.

Nyní podle něj bude záležet na tom, jakou přinese jaro vláhu. Chlan předpokládá, že se sklizeň brambor oproti loňskému roku mírně sníží.

Jaký to bude mít dopad na jejich ceny, které se loni meziročně zvýšily o více než 40 procent, zatím ale nedokázal odhadnout.

Už loni přitom úroda poprvé v historii samostatného Česka klesla pod hranici 600 tisíc tun (podrobněji).

Nižší výnosy o desetinu


Letošní počasí nezaskočilo ani vinaře. Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka na vinnou révu suché počasí zatím vliv nemá.

"Ještě nedochází k dřívějšímu rašení. K tomu je potřeba asi devět stupňů Celsia,“ říká Půček. Problémy se sklizní by mohli mít vinaři podle něj až tehdy, pokud by nepršelo až do září.

O desetinu slabší výnosy ze sklizně naopak již nyní předpovídá Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Podle nich ale nejde o žádnou katastrofu, loňský rok byl totiž jedním z rekordních.

"Řepka je již pohnojená, současné sucho ale brání dusíku, aby se dostal ke kořenům. Pokud bude takovéto počasí trvat déle, může to mít na úrodu vliv. Zatím je ale předčasné cokoli předjímat,“ říká ředitel svazu Martin Volf.

Na ceny bude mít vliv Ukrajina


Vzhledem k tomu, že zatím nelze odhadnout, jaká bude sklizeň, nelze ani předpovídat, jaké budou ceny plodin.

"Spíše  jde o celosvětový trend, že ceny potravin dost podstatně vzrostly a čeká se na další růst," říká prezident Agrární komory Veleba.

"Vliv na to má Ukrajina, do současné krize se jí Amerika bála z pohledu velkého producenta obilí, zdálo se, že  ohrozí americké farmáře. Dnes naopak politická destrukce vede k prudkému snížení zásob a to ovlivní samozřejmě ceny obilí ve světě,“ dodává.

Podle něj zatím celosvětově zdražil nejvíc cukr, nejméně pak maso. To se podle Veleby samozřejmě promítne i na náš trh.

autor: Kateřina Vokurková, www.aktualne.cz