KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Semena javoru zabíjejí koně

14/11/13
viz. zdroj

Zdroj: ÚZEI

Konzumace semen javoru způsobuje u koní atypickou myopatii.

Příčinou atypické myopatie u koní jsou semena javoru. To je závěr tří aktuálních studií z Belgie a USA. Onemocnění postihuje výhradně koně na pastvě a je téměř vždy smrtelné. Chovatelé koní by proto měli kontrolovat výskyt javorů na pastvinách a v jejich blízkosti, uvádí informační služba aid.

Nemocná zvířata mohou vykazovat topornou chůzi, poruchy koordinace, rychlé dýchání a tmavou moč. Studie ukázaly, že v moči a krvi nemocných koní lze prokázat hypoglycin A. Tento toxin obsažený v semenech javoru blokuje metabolismus tuků ve svalových vláknech. Činnost svalů potřebných k udržení stability těla nebo k podpoře dýchání, ale i vláken srdečního svalu je tak omezena nebo inhibována.

Tolerovatelná denní dávka pro koně se odhaduje na minimálně 26 a maximálně 373 mg/kg, proto stačí příjem 165 až 8.000 semen. Vzhledem k tomu, že jeden strom může vytvořit přes 500.000 semen, je příjem snadno možný. Semena koně konzumují zejména při malé nabídce krmiva na pastvě. Chovatelé by proto na silně spasených plochách měli koňům nabízet také seno.

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-Vorsicht-Ahornsamen-vergiften-Pferde-1273050.html