KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Když je kunám zima…

18/10/13
viz. zdroj

Zdroj: SVS

17.10.2013

Tisková zpráva – To je známá věc, že když se ochladí, vnikají kuny do motorového prostoru právě zaparkovaných automobilů, kde se hřejí. Ovšem nejen to, drásají termoizolační výstelku a překousávají kabely. V nastávajících chladných dnech tedy pozor na ně! Jak se ale bránit?

Vzhledem k tomu, že kuny nelze ani trávit ani lapat do pastí, je možné je od této činnosti pouze odrazovat. A jde to. Zaručený a vyzkoušený recept je zavěsit do prostoru motoru v punčoše či ponožce chuchvalec vyčesané kočičí srsti, nebo pokapat izolační výstelku citrusovým olejem do aromalamp. Lze také kabely potřít tekutým voňavým mýdlem. Existuje i speciální sprej proti kunám, který je dražší, ale zase dál dostříkne.

Podle svědectví kolegy je účinné umístit pod automobil, kde parkuje, pod motorový prostor pás tzv. králičího pletiva. To je nepříjemné šelmím nožkám, takže do motoru nelezou. Ostatně toto opatření funguje i proti potkanům.

Podle jiné zkušenosti, zase ověřeno zemědělci, je dobré se vnikání potkanů do hospodářských stavení a stájí bránit tím, že se stěny budov obsypou menšími valouny. Také je to prý dokáže odradit.

Na jednu stranu je dobré, když si člověk zvykne na soužití s volně žijícími zvířaty, ale o některá ve své blízkosti opravdu moc nestojí, viz kuny či potkani. Kuny sice nějaké onemocnění přenést zrovna nemohou, například vztekliny je naše země prostá, ale u potkanů rizika jsou mnohá, mimo jiná jde zejména například o leptospirózu.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS