KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Čína: vytvoří investiční dohoda příležitosti pro EU?

24/10/13
viz. zdroj

Zdroj: Evropská společenství

Plenární zasedání Článek – Vnější/mezinárodní obchod − 07-10-2013 – 13:54
    
Helmut Scholz a Crescenzio Rivellini
 
Nová investiční dohoda s Čínou by mohla pomoci vytvořit příležitosti pro evropské společnosti a uvolnit miliardové investice v Evropě. 8. října poslanci o dohodě jednají na plenárním zasedání. S autorem usnesení, německým poslancem ze skupiny Spojené evropské levice / Severské zelené levice Helmutem Scholzem, a s předsedou parlamentní delegace pro vztahy Čínou, italským lidovcem Crescenziem Rivellinim, jsme mluvili o výhodách a výzvách investiční dohody.

V čem je výhoda investiční dohody na úrovni EU místo dohody na národní úrovni? Nepomohla by bilaterální dohoda členským zemím lépe chránit jejich podniky a spotřebitele?

Helmut Scholz: Pro investory ze všech členských zemí EU tak budou vytvořeny rovné podmínky, zatímco v současné době jsou některé ze stávajících dohod výhodnější než jiné. Také to usnadní tok tolik potřebných investic z Číny do EU, protože čínští investoři se už nebudou muset v Evropě potýkat s mozaikou různorodých předpisů.

Crescenzio Rivellini: V bilaterálních jednáních bude Čína vždycky ten silnější. Je pravda, že některé země získaly nějaké výhody; teď je ale jasné, že to bylo jen krátkodobě, dnes už to výhodné není. Bilaterální dohody vytvářejí skrytou vnitřní soutěž, která může Evropu jen poškodit.

Je současná situace pro ty společnosti z EU, které chtějí investovat v Číně, vyvážená? Jak by tato dohoda mohla situaci zlepšit?

Helmut Scholz: Podíváme-li se na současnou situaci, vidíme, že podniky z některých členských států EU jsou na čínském trhu mnohem integrovanější a úspěšnější než ostatní. Německým a britským společnostem, které o svých investicích rozhodly před dvaceti lety, se dnes daří mnohem lépe, než jejich konkurentům z jiných členských států. Nová dohoda by mohla těmto podnikům usnadnit, aby tento náskok dohnaly. Musíme také ale zajistit, aby žádné zvýšení investiční aktivity neproběhlo na úkor klimatu a nevedlo ke zhoršení životního prostředí nebo pracovních podmínek.

Crescenzio Rivellini: Dnes jsou evropským společnostem, které chtějí investovat v Číně, odpírána práva duševního vlastnictví. Pokud budeme mluvit jedním hlasem, vše se znovu projedná. Tato dohoda je krokem správným směrem.

Odkaz : 20130930STO21127

Zařazeno v Aktuality