KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Království Saúdské Arábie chce v České republice investovat do zemědělství a potravinářství

27/09/13
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

25.9.2013

Tisková zpráva – Představitelé Království Saúdské Arábie mají zájem o rozšíření spolupráce s českými zemědělskými a potravinářskými podniky. Chtějí také posílit výměnu zkušeností v oblasti veterinárního lékařství a zdraví zvířat. Uvedl to dnes v Praze při jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem jeho saúdskoarabský kolega Fahad bin Abdulrahman bin Sulaiman Balghunaim.

Podnikatelé ze  Saúdské Arábie chtějí více investovat do vzájemného obchodu s Českou republikou, například i do potravinářských a zemědělských podniků. Na bilaterálním jednání s ministrem Tomanem to řekl ministr Fahad bin Abdulrahman bin Sulaiman Balghunaim.

„Saúdskoarabské království je perspektivním trhem a jeho agrární obchod s Českou republikou v posledních dvou letech roste. Přesto ale nenaplňuje potenciál ani jedné země. Možnosti dalšího rozvoje spatřujeme hlavně v posílení obchodu se zemědělským a potravinářským zbožím a ve spolupráci v oblasti zemědělské výroby,“ uvedl ministr Miroslav Toman.

Hodnota českého vývozu do Saúdské Arábie se průměrně pohybuje kolem čtvrt miliardy korun, prudký nárůst zaznamenal v letech 2012 a 2013 díky zvýšení vývozu cukru. Z českých agrárních produktů se na saúdskoarabském trhu nejvíce prosazují mléčné výrobky, zejména sýry, sušené mléko, cukrovinky a čokoláda.

„Na českém trhu je určitě místo i pro větší dovoz produktů ze Saúdské Arábie. Jako perspektivní vidím například import čerstvého i sušeného ovoce,“ řekl Miroslav Toman.

Zástupci Saúdské Arábie mají zájem o spolupráci a předávání zkušeností odborníků na veterinární péči a zdraví zvířat. Česká republika nabízí Saúdské Arábii také spolupráci a výměnu expertů na vyhledávání vodních zdrojů.

„Pro Saúdskou Arábii je zajištění dostatku kvalitních vodních zdrojů zásadní úkol. Čeští odborníci na vyhledávání vodních zdrojů jsou vysoce kvalifikovaní a mají zkušenosti, které umí dobře uplatnit i v zahraničí,“ řekl Miroslav Toman.

Oba ministři se dohodli na zorganizování výměnných stáží studentů a expertů ze zemědělských univerzit, kteří tak dostanou příležitost k dalšímu vzdělání i možnost lépe poznat zemědělství a potravinářství v jiné zemi.

Saúdskoarabská delegace si v České republice prohlédne několik potravinářských podniků zaměřených hlavně na produkci mléčných a masných výrobků.

Dana Večeřová

ředitelka Odboru komunikace MZe