KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Letní FLORA OLOMOUC ve znamení bylinek. Výstaviště provoní Babiččina zahrada.

09/08/13
viz. zdroj

Zdroj: www.apic-ak.cz

Květiny vrcholícího léta, letní ovoce, zelenina – a letos hlavně spousty bylinek – o tom všem bude letní etapa FLORY OLOMOUC 2013, mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu. Její brány se na olomouckém výstavišti Flora otevřou ve dnech 15. až 18. srpna. Nejstaršího zahradnického svátku  v ČR – vůbec první, tehdy ještě československá  „Výstava květin podniků místního hospodářství“ se v olomouckých parcích konala přesně před pětapadesáti lety, v srpnu 1958 – se letos zúčastní na 250 vystavovatelů a prodejců z ČR, Polska i Slovenska.

Hlavní expozici s názvem Babiččina zahrada bude letos patřit pavilon H. Voňavou – a také kvetoucí – přehlídku mezi zahrádkáři a drobnými pěstiteli stále oblíbenějších bylin připravilo Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin Pelero Cz. Expozice přinese i některé novinky: pěstitelé ze Šumperka se například pochlubí nově registrovanou odrůdou kmínu kořenného odolnějšího vůči škůdcům. Zajímavá bude určitě přehlídka léčivých rostlin olomouckého pracoviště Centra aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV), které pečuje o uchovávání genetických zdrojů. Její součástí bude i unikátní „živý“ včelín.  „Babiččinu zahradu“ obohatí některé netradiční léčivé rostliny, nebudou chybět  výrobky z léčivých rostlin, bylinné čaje, sirupy, kořenící směsi, „divoká“ kosmetika, bylinné produkty určené pro zvířata. Připraveny budou ochutnávky, přednášky – i bylinková poradna.

Velmi zajímavá bude letos floristická soutěž pořádaná Svazem květinářů a floristů ČR. Ke stému výročí narození českého vynálezce kontaktní čočky, profesora Otty Wichterleho, se jejím tématem stala Kytice pro zrakově postiženou osobu. Neobvyklé letní kytice, které musí v tomto případě potěšit kromě zraku  i hmat a čich, budou moci návštěvníci obdivovat v pavilonu E. Tento pavilon bude patřit také přehlídce aktuální nabídky českých a slovenských zahradnických firem.

Na letní Floře se představí rovněž domácí zahrádkáři a školkaři. Společná expozice Českého zahrádkářského svazu nabídne to, co je letní Floře vlastní, tedy květiny vrcholícího léta – gladioly, jiřinky, muškáty, růže, vodní rostliny. Paletu letních barev doplní výstava letního ovoce a zeleniny s kompletním sortimentem paprik, rajskými jablíčky a letními druhy peckovitého ovoce.

Vystavovatelé nezapomněli ani na oblíbenou zahrádkářskou poradnu. Členové Svazu školkařů České republiky se tradičně představí kvalitními výpěstky okrasných dřevin.

Letní zahradnické trhy se tentokrát celé přesunuly do exteriérů výstaviště. Na volných plochách  Smetanových sadů najdou návštěvníci vše potřebné do zahrad i zahrádek, od zeleného zahradnického zboží, semen, květin, zeleniny, okrasných i ovocných dřevin po drobnou mechanizaci a zahradnické pomůcky.

Pro zájemce budou otevřeny sbírkové skleníky výstaviště ve Smetanových sadech i sousední botanická zahrada Univerzity Palackého. Návštěvníci budou netrpělivě očekávání i v botanické zahradě výstaviště Flora v sousedních Bezručových sadech. Z expozic zahrady, k nimž patří i Zahrada smyslů pro zrakově postižené, bude v těchto dnech zřejmě návštěvnicky nejpřitažlivějším kvetoucí rozárium, které se může pochlubit více než půltisícovkou druhů a odrůd růží mapujících výsledky práce domácích i zahraničních pěstitelů.

Pro chvíle oddechu je připraven každodenní hudební doprovodný program na hlavní aleji Smetanových sadů. Nedělní odpoledne zpestří i městský promenádní koncert.

Na návštěvníky,  kteří  zamíří  na letní Floru Olomouc z nejrůznějších koutů republiky, opět myslely i České dráhy, které připravily pro zájemce dárek, či bonus v podobě Vlaku+Flora: zpáteční jízdenku z kteréhokoliv místa v ČR za cenu jednosměrné. Stačí, když budoucí návštěvník o jízdenku Vlak+Flora požádá na pokladně ČD a pak si ji nechá označit razítkem na stánku Českých drah v pavilonu E.

Brány výstavy budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin. Vstupné: 100 Kč – plné, 80 Kč – zlevněné (pro důchodce a studenty) 30 Kč – děti do 15 let, 210 Kč –  rodinné vstupné (2+1 až 4 děti). Zdarma je vstup pro děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP – P.

FLORA OLOMOUC 2013 – Základní informace

FLORA OLOMOUC 2013, letní etapa mezinárodní zahradnická výstava a veletrh
LETNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY –   prodejní trhy květin, okrasných dřevin, zahradnického sortimentu, pomůcek, potřeb pro zahradníky a zahrádkáře

Doba konání: 15. – 18. srpen 2013,  9.00 – 18.00 hodin
Místo konání: Výstaviště Flora Olomouc, a. s. – Smetanovy sady, pav. E, G, H, exteriéry
Spolupořadatelé: PELERO CZ, Svaz květinářů a floristů ČR, Český zahrádkářský svaz, Svaz školkařů České republiky

Data: počet vystavovatelů /prodejců výstavní/prodejní plocha                     
   
Výstava FLORA OLOMOUC   75     999 m2 – pavilony E, G, H a venkovní plochy
LZT (prodejci) 169   1692 m2  –  venkovní plocha
Celkem: 244        2691 m2
                                                                  

Vstupné – vstupenka platí současně pro výstavu a  zahradnické trhy včetně vstupu do sbírkových skleníků a botanických zahrad VFO a UP Olomouc 

100,- Kč  – plnoplátci
80,- Kč  – studenti,  důchodci
30,- Kč  – děti do 15 let 
210,- Kč  – rodinné (2+1 až 4 děti)
zdarma – děti do 10 let v doprovodu rodičů, na průkaz ZTP a ZTP-P

 

Doprovodný program / letní Flora Olomouc 2013                                

Čtvrtek 15. 8.
10.00 – 12.00    Zpěvanky – pěvecký sbor seniorů, Dům Pohoda Olomouc
12.00 – 14.30    Jaroslav Hrabal, Jana Streitová – písničky 60. a 70. let
15.00 – 17.00    Přátelé Olomouc (folk)

Pátek 16. 8. 
10.00 – 12.00    Popová škola DD Olomouc                                              
12.30 – 14.30    Koudelka a přátele (country)
15.00 – 17.00    Blues Power (blues)                                                                  

Sobota 17. 8. 
Folk a Country Flora
10.00 -12.00      Hubertus Uničov
12.30 -14.30      Dallas Lipník n. Bečvou
15.00 -17.00      Dunibuch Dlouhá Loučka

Neděle 18. 8.
10.00 – 12.30     Rockabilly Season Olomouc (rock and roll 50. a 60. let)
13.00 – 15.30     Fantajm  (word music)                                                                              
od 16.00            Věrovanka  (promenádní koncert MMOl)
 
Změna programu vyhrazena

 


Kontakt: FLORA OLOMOUC: Ing. Věra Mazalová (585 726 257, 603 543 941, mazalova@flora-ol.cz
LZT: Ing. Dagmar Maixnerová, tel.: 585 726 207, 736 713 342, trhy@flora-ol.cz

 

Výstaviště Flora Olomouc, a.s., Wolkerova 17, 771 11 Olomouc, tel.: +420 585726111, fax: +420 585413370, e-mail: info@flora-ol.cz,  http://www.flora-ol.cz,

 


 

Floristická soutěž při letní etapě Flory Olomouc 2013
Vyhlašuje: Svaz květinářů a floristů ČR

Letošním tématem soutěže je „Kytice pro zrakově postiženou osobu“, soutěž je vyhlášena v jedné kategorii pro všechny (nejenom profesionální) floristy. Jejím tématem si chceme připomenout letošního 100. výročí narození světoznámého vědce českého původu a vynálezce měkkých kontaktních čoček Otty Wichterleho.

Soutěžící vytvoří volně vázanou kytici za použití rostlinného materiálu, který svými vlastnostmi dokáže i nevidomému člověku zprostředkovat vnímání  kytice. Vhodné a žádoucí je teda použití různých aromatických rostlin, kořeninových rostlin a bylinek, které zaujmou svou vůní a rostlinného materiálu, který bude zajímavý hmatově.

Do soutěže se přihlásilo 8 soutěžících.

Soutěžní práce budou vydraženy na slavnostním večeru spojeném s předáváním ocenění vítězům odborných soutěží letní Flory Olomouc. Výtěžek dostane TyfloCentrum Olomouc, krajská organizace poskytující sociální služby zrakově postiženým občanům.

Informace: Tomáš Svoboda, tajemník Svazu květinářů a floristů ČR, tel.: 777 182 381, e-mail: svaz.skf@seznam.cz

 


 

Letní etapa Flora Olomouc 2013

Expozici ČZS v nostalgickém duchu babiččiny zahrádky
Vzpomínáte rádi na vůni a pestrost babiččiny zahrádky? Tak to si nenechte ujít expozici Českého zahrádkářského svazu, který na letní etapě Flory Olomouc (15. – 18. srpna 2013) vystavuje v pavilonu „G“ společně se Svazem školkařů ČR. Letos si zde přijdou na své nejen milovníci sladkého ovoce, ale i pálivých chutí. Vystavena zde totiž bude kompletní odrůdová skladba paprik. Popíšeme pro vás chuťové i vzhledové charakteristiky jednotlivých odrůd. Uvidíte nejen plody, ale i celé vzrostlé rostliny nejoblíbenějších či nejzajímavějších odrůd.

Potěšíme také pěstitele další zeleniny a ovoce, ale i květin, například gladiol či jiřinek. Najdete zde bohatou inspiraci pro založení skalky. Představíme vám sortiment v létě kvetoucích trvalek. A protože vodní plochy se těší stále větší oblibě, budou součástí výstavy ČZS i dvě jezírka s ukázkou vodních rostlin.

„Letošní expozice se nese v duchu babiččiny zahrádky a doufáme, že se zde budou návštěvníci cítit skutečně příjemně. Atmosféru venkovského prostoru navodí i vůně dřeva, které bude přímo součástí pavilonu G,“ prozradila tak trošku tajemně Pavlína Švecová z realizačního týmu Českého zahrádkářského svazu. Své děti podle ní rozhodně ani letos nemusíte nenechávat doma, zabaví se v dětském koutku. Pokud jsou zvídavé, jistě se rádi podívají, jak se po celý rok soutěží u zahrádkářů. Vystaveny zde budou nejlepší díla výtvarné soutěže, kterou ČZS každoročně pořádá.

A protože ani zahrádkaření se neobejde bez občasných starostí, bude pro vás připravena i tradiční odborná poradna. Usychají vám konce větví u meruněk? Hnijí plody na jabloních? Nevíte, jak se vypořádat se škůdci ve skleníku? Na všechny dotazy vám ochotně a zdarma odpoví přední odborník na choroby rostlin ing. Jaroslav Rod, CSc., specialista na pěstování zeleniny ing. Jiří Kučera, CSc. a odborník na pěstování ovoce Alois Soukup.

Kontakt:
Ing. Zdeňka Jankovičová
Organizační oddělení ČZS
Mob.: 774 842 997, e-mail: jankovicova@czsos.cz

Český zahrádkářský svaz (ČZS) sdružuje zhruba 160.000 členů, kteří jsou organizováni ve 3000 základních a v 17 specializovaných organizacích. Svaz, jehož novodobá historie se datuje od roku 1957, navazuje na dlouholetou historii zahrádkaření v českých zemích a pestrou spolkovou činnost.. Každoročně organizuje desítky celostátních a regionálních akcí. Nedílnou součástí zahrádkaření je po dlouhá desetiletí popularizace této činnosti formou mnoha odborných publikací. Výstavním titulem zahrádkářů je časopis Zahrádkář – dlouhodobě nejoblíbenější hobby magazín v ČR, pro který píší přední čeští odborníci. www.zahradkari.cz

 


 

Přílohy ke stažení:

PELERO CZ

 

PELERO CZ doprovodní program

Zařazeno v Aktuality, Pozvánky