KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

V polských kuřecích řízcích bylo trojnásobně vyšší než povolené množství antibiotik

19/07/13
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

12.7.2013

Tisková zpráva – V mražených kuřecích řízcích z Polska, v nichž inspektoři pardubické veterinární správy objevili nadlimitní zbytky antimikrobiální látky, bylo širokospektré antibiotikum doxycyklin. Ve čtyřech ze šesti odebraných vzorků bylo zjištěno trojnásobně vyšší než povolené množství.

Doxycyklin se používá k léčení onemocnění dýchacího ústrojí drůbeže. Antibiotickou látku našli inspektoři v mražených kuřecích stehenních řízcích o hmotnosti 600 g.  Do České republiky bylo dodáno 2 000 takových balení, tedy celkem 1 200 kg masa. Veterinární inspektoři pozastavili 200 balení ve skladě, zbytek byl distribuován do dalšího skladu a prodejen v Poličce a Jičíně. Inspektoři nařídili stáhnout je z obchodů. Pokud si někdo výrobek zakoupil, má právo ho vrátit prodejci.

Při mimořádné kontrolní akci dosud zaměstnanci Státní veterinární správy odebrali téměř 130 vzorků drůbežího masa a masných výrobků.

Veterinární správa přitom prověřila zásilky z Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Nizozemska a Brazílie.

Mimořádná kontrolní akce je zatím naplánovaná do 15. července, v dalším týdnu budou následovat laboratorní analýzy a vyhodnocování.

Tiskové oddělení MZe