KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Bezúplatné poskytnutí pomoci osobám postiženým povodněmi

14/06/13
viz. zdroj

Zdroj: Finanční správa

13. června 2013 – Na základě dotazů ve věci daně darovací při bezúplatném poskytnutí  pomoci osobám postiženým povodněmi Generální finanční ředitelství uvádí:

V souvislosti s povodněmi 2013 je osobám postiženým touto živelní událostí poskytována fyzickými a právnickými osobami bezúplatně materiální výpomoc včetně poskytování různých činností (služeb) nebo zapůjčování techniky. Tato výpomoc nepochybně je poskytnutím majetku na humanitární nebo charitativní účel.  Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, v platném znění,  poskytuje bezúplatnému nabytí majetku na humanitární nebo charitativní účely, bezúplatnému nabytí majetku v souvislosti s výkonem dobrovolnické služby poskytované podle zvláštního právního předpisu a bezúplatnému nabytí majetku z veřejných sbírek osvobození od daně darovací. Daňové přiznání se  v těchto případech nepodává.