KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Premiéra jsme na vládě nedostihli

17/05/13
viz. zdroj

Zdroj: AK ČR

13. 5. 2013 – V minulém týdnu svolala Agrární komora ČR v reakci na prohlášení ministra zemědělství Petra Bendla o snaze pomáhat suchem postiženým zemědělským firmám tiskovou konferenci. Vystoupil na ní kromě předsedy Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václava Hlaváčka i předseda Okresní agrární komory Znojmo Pavel Vybíral.

Pavel Vybíral je zároveň předsedou představenstva Agropodniku Mašlovice, a. s., který svou produkcí představuje větší zemědělskou firmu. I na ně dopadly ztráty suchem. „Zastupoval jsem ale při všech těch loňských jednáních nejen naši firmu, ale zemědělce Znojemska. Prostě nás, co jsme sucho pocítili velmi citelně,“ řekl Pavel Vybíral novinářům. „Když by se jednalo o ztrátu na hektar v případě absence zelené nafty, za niž jsme vloni demonstrovali, jde o 500 korun na hektar. V případě sucha je u obilnin ztráta na každý hektar 25 tisíc korun,“ dodal. A vylíčil své peripetie na ministerstvu zemědělství v Praze v předkládání žádostí o podporu postiženým, což v jeho podání připomínalo tragikomedii La Fontainových bajek a Václav Hlaváček to trefně přiblížil výrokem: „My jsme na předsednictvu vlády nehledali uklízečky, ale premiéra, toho se nám ale v této nouzi dostihnout nepovedlo.“

I on chce přijet na velké shromáždění zemědělců v Lucerně 14. května, na něž během tiskové konference pozval novináře Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. Tam se bude hovořit o dalším vývoji zemědělství v letech 2014–2020, kdy se v EU jedná o nové podmínky v podporách agrárního sektoru. Čeští zemědělci se ale obávají toho, že jejich nerovné postavení se jen bude dál prodlužovat, a příklad sucha, kdy ztrátu sedm miliard korun jihomoravským zemědělcům nikdo nepomohl zmírnit, natož odstranit, je pro ně důkazem nezájmu této vlády o agrární sektor. „Nedělají se ani žádná preventivní opatření a těch by bylo možné představit hned několik,“ řekl Vybíral. Oba představitelé jihomoravských zemědělců pak novinářům představili zcela racionální kroky ve vztahu k suchu v okolních státech. „Tady se jen hovoří a slibuje, reálně se jen zrušila možnost pojištění proti suchu,“ uvedl Hlaváček.

I když se tisková konference protáhla nad běžný časový rámec a novináři nad konkrétními písemnými důkazy nicnedělání jen kroutili hlavou, svoláním zemědělců do Lucerny chce Agrární komory ČR pozvaného premiéra Petra Nečase upozornit na to, že tu není vše v agrárním sektoru v pořádku. Doposud se na tvorbě HDP ČR podílí s přidruženými obory bezmála 17 %, a to není málo, ani k zahození a plýtvat dál s tímto potenciálem je velmi nebezpečné.

 Eugenie Línková