KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Jarní zahradnická Flora Olomouc 2013. Olomoucké výstaviště přitáhlo davy návštěvníků.

07/05/13
viz. zdroj

Značnému zájmu návštěvníků odolávalo olomoucké výstaviště Flora, kde v neděli (28. 4.) skončila  mezinárodní zahradnická Flora Olomouc 2013. O pozornost návštěvníků na  výstavě doprovázené Jarními zahradnickými trhy a Hortifarmem, veletrhem malé zahradní mechanizace, usilovali vystavovatelé a prodejci nejen z České republiky, ale i Polska a Slovenska. V Olomouci se jich sešlo přes 460. Letošní jarní […]

Značnému zájmu návštěvníků odolávalo olomoucké výstaviště Flora, kde v neděli (28. 4.) skončila  mezinárodní zahradnická Flora Olomouc 2013. O pozornost návštěvníků na  výstavě doprovázené Jarními zahradnickými trhy a Hortifarmem, veletrhem malé zahradní mechanizace, usilovali vystavovatelé a prodejci nejen z České republiky, ale i Polska a Slovenska. V Olomouci se jich sešlo přes 460. Letošní jarní Flora se mohla pochlubit také expozicemi belgických a holandských pěstitelů.

Zájem o nejstarší československou květinovou výstavu (ta historicky první se v Olomouci – ještě pod názvem  Výstava květin podniků místního hospodářství – konala už v srpnu 1958) byl i přes to, že výstavišti stále chybí hlavní pavilon A, který se momentálně podrobuje dlouho připravované celkové rekonstrukci, stále velký. Nijak výrazně jej neovlivnila ani stávající ekonomické krize  – podle prvních odhadů pořadatelů prošlo branami výstaviště zhruba 58 tisíc lidí návštěvníků.   

Nejatraktivnější byla tradičně hlavní expozice s názvem „Vivat Academia“. Ve velké květinové přehlídce, kterou chtěli její tvůrci připomenout 440. výročí založení olomoucké univerzity, nejstarší moravské vysoké školy, mohli návštěvníci obdivovat rozkvetlou krásu tisícovek kusů  jarních květin, řezaných i hrnkových, mezi nimi také oblíbených muškátů, petúnií a netýkavek. Atriová plocha neobvykle navržené expozice, která poprvé propojila květinovými přehlídkami vnitřní i přilehlý venkovní prostor Smetanových sadů, zdobily záhony „Holandské zahrady“ poseté tulipány, narcisy, modřenci, nechyběly ozdobné keře, pestré vřesy, vřesovce, rododendrony. Centrem venkovní části expozice byla zelená přehlídka bonsají, kaktusů a sukulentů.

Dalšími květinovými expozicemi byla společná zahrádkářská s jarními výpěstky, léčivými, aromatickými a kořeninovými bylinami a přehlídka orchidejí belgických pěstitelů.

Jubileem olomoucké univerzity, která tak o jarní Floře doplnila tradiční trojlístek spolupořadatelů květinových zahradnických výstav v Olomouci tvořený Svazem květinářů a floristů ČR, Českým zahrádkářským svazem a Svazem školkařů ČR se inspirovala i jarní floristická soutěž.  Mladí i zkušení  floristé soutěžili  v aranžování kytic pro rektora a květinové výzdobě nádob pro univerzitní aulu. Zlatou medaili za první místo v seniorské kategorii si z Olomouce odvezla Pavla Trojanová ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Nejzajímavější kytici pro rektora v juniorské kategorii vytvořila Adela Murínová ze Strachotína.

Tradičně se soutěžilo i o nejhezčí výstavní expozice. Zlatá medaile v kategorii do 15 čtverečných metrů patří České zahradnické akademii Mělník. V kategorii expozic od 16 do 50 čtverečných metrů se nejvyšším oceněním mohou pochlubit holandští zahradníci firmy Jansen´s Overseas B. V. Cenou primátora města byla za edukativní přístup a naplnění tématu Vivat Academia oceněna Univerzita Palackého.  

Brány zahradnické výstavy Flora Olomouc, tentokrát letní etapy, se otevřou  ve dnech 15. až 18. srpna. Milovníci růží, ale mohou zamířit na výstaviště i dříve. Společně s výstavou Mezi námi, zaměřenou na zdravý životní styl, se bude od 6. do 8. června konat na výstavišti i květinová přehlídka Vyznání růžím.