KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

I pojízdné prodejny musejí splnit předpisy!

21/05/13
viz. zdroj

Zdroj: SVS ČR

Při veterinárních kontrolách výrobců a prodejců narazí inspektoři i na takový případ, jako na trzích v Praze 9, kdy neměl provozovatel registrovanou pojízdnou prodejnu a ani nebyl s to doložit původ zhruba 25 kg vepřového masa, sádla a sádla se škvarky. Dotyčný okamžitě musel ukončit prodej.
S prokázáním původu zboží měl problém prodejce 18 kg sýrů, másla a brynzy a 2 kg cikánské klobásy v Třinci, či provozovatel pojízdné prodejny z Mohelnice u 400 kg kuřecích produktů. Ve všech případech bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty.
S teplým počasím vzrůstají problémy při zajištění odpovídající teploty nabízených potravin živočišného původu. Bylo tomu tak u stánku na trhu v Opavě, kde nabízeli 15 kg salámu a klobás teplejších než 18 °C, nebo v jiném stánku tamtéž u 8,5 kg mléčných výrobků obdobně teplých (to je 2,5krát více než je přípustné). Ve Stařči na Vysočině nabízeli 10 kg salámů a párků taktéž při neodpovídající teplotě a bez ochrany před povětrnostními vlivy. S pokutou musí počítat i prodejce nechráněného a teplého uzeného masa v Jaroměřicích nad Rokytnou. Tyto případy jsou v horkých dnech varováním pro prodejce, i pro zákazníky, na co si mají dát při nákupu pozor.
Krom toho i by si měli všímat, zda nejsou výrobky nabízeny po datu minimální trvanlivosti. Takovýchto případů veterinární inspektoři nicméně shledávají již méně. Za posledních 14 dní by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Například v Brně bylo nabízeno v jedné prodejně asi 15 kg prošlých uzenin, a v Novém Městě (Moravskoslezský kraj) 6 kg uzeného drůbežího, uzeného laloku a zavináčů (zhruba po dvou kilech).
Stane se, že inspektoři zjistí čas od času i výskyt nebezpečných listerií, jako ve 20 kg světlé tlačenky u výrobce ve Středočeském kraji. V takovém případě je vysloven zákaz prodeje i výroby, dokud se po sanitaci neověří nepřítomnost listerií v prostředí.
O výsledcích veterinárních kontrol se mohou zájemci dozvědět i na zvláštním odkazu „Výsledky kontrol“ na www.svscr.cz. Zde jsou všechny výsledky uváděny do 24 hodin od zjištění ve speciálních mapách. Ode dne spuštění této aplikace minulý pátek tyto stránky navštívilo přes 14 000 zájemců.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS