KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Chraňte se před superbakteriemi

29/05/13
viz. zdroj

Zdroj: www.bio-info.cz

Chraňte se před superbakteriemi, nejezte maso zvířat dopovaných antibiotiky.  

Superbakterie, na které nezabírají antibiotika, straší nejen Ameriku. Mohou se dostat i k vám. Jak? S jídlem. Konkrétně s masem zvířat, která byla za svého života „dopována“ antibiotiky. Na hrozbu poukazuje analýza Environmental Working Group, podle které je za velkou louží infikováno přes 80 procent krůtího masa, 69 procent vepřových kotlet a více než polovina syrového mletého hovězího masa.

Nadužívání antibiotik v živočišné výrobě však není jen americkou specialitou. Do svědomí by si měli sáhnout i evropští, potažmo čeští velkovýrobci. Právě ve velkochovech, kde mají zvířata minimální životní prostor, jsou hrozby vzájemné nákazy nemocemi vyšší a používání antibiotik proto častější. S ním jde v ruku v ruce riziko výskytu „superbakterií“.  Podle naturalsociety.com se postupně odolné bakterie žijící ve zvířatech dostanou do lidí, tak jako se to již stalo v případě zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus (MRSA) ST398).

Jak se superbakteriím vyhnout?

Kolikatery antibiotika kráva či vepř za svůj život měly, v supermarketu nad chladicím boxem nezjistíte. Ovšem koupit maso, do jehož výrobního řetězce antibiotika nevstupují*, lze. Maso z chovů v režimu ekologického zemědělství naleznete prodejně snadno. Je označeno logem pro biopotraviny. Nemáte-li důvěru v řetězce, obraťte se na ekojatka, kterých ve v ČR hned několik. Kromě porážky maso obvykle i distribuují.

„Produkce masa v ekologickém zemědělství splňuje přísná pravidla. Nejen, že se ,preventivně´ nepoužívají antibiotika, ale dbá se i na obecně zdravé prostředí pro zvířata. Jedním z podstatných faktorů je dostatek prostoru, volné výběhy, kam mají zvířata přístup. Na rozdíl od méně šťastných kusů zařazených ve velkokapacitních chovech vidí denně sluneční svit,“ říká k welfare Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Dokonce i sama porážka zvířat je šetrnější, takže se do těla zvířete nevyplavují stresové hormony.

Příznivější podmínky v ekologických chovech se navíc pozitivně projevují také na kvalitě masa. Potvrzují to jak výživová tak chuťová srovnání. Zkrátka, biomasa vám stačí méně, abyste se nasytili, a ještě si lépe pochutnáte. Je tedy důvod dál biomaso míjet a čekat, kdy se stanete hostitelem nezničitelných bakterií?

*v případě nemoci zvířete mohou být léčiva použita, ale zvíře poté prochází karanténou, než může být znovu do chovu zařazeno. Dvojnásobné jsou v ekologickém zemědělství i časové lhůty mezi použitím léčiv a porážkou. Pro léčbu zvířat se v ekologických chovech požívají například také homeopatika.