KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Češi pijí více mléka. Jeho spotřeba se loni zvýšila o 2,1 procenta

29/05/13
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

28.5.2013

Tisková zpráva – V rámci oslav Světového dne mléka, které se vždy konají poslední květnový týden, se dnes v Praze konalo setkání našich producentů a zpracovatelů mléka. Podle předběžných výsledků se v České republice v roce 2012 zvýšila spotřeba mléka a mléčných výrobků. Meziročně se zvýšila spotřeba například konzumního mléka o 2,1 procenta a u ostatních výrobků o 5,1 procenta.

„Oslavy Světového dne mléka mají za cíl podpořit spotřebu mléka a mléčných výrobků a také výchovu spotřebitele. Myslím si, že tuzemští výrobci dodávají na český trh široký sortiment mléčných výrobků, které svou kvalitou, chutí i obalem plně konkurují dováženému zboží, uvedl první náměstek ministra Vilém Žák. 

Mlékárenský průmysl za rok 2012 nakoupil od českých producentů zhruba 2,4 miliardy litrů mléka. Soběstačnost v mléce a mléčných výrobcích je oproti ostatním živočišným komoditám poměrně vysoká, za rok 2012 dosáhla 124,5 %. Podíl celkového dovozu mléka a mléčných výrobků na celkové spotřebě se v roce 2012 zvýšil na 40,8 %. Podíl dovážených přírodních sýrů v roce 2012 představoval 56,7 %, u tavených sýrů to bylo 47,2 %.

Ministerstvo zemědělství společně s Evropskou komisí podporuje spotřebu mléka a výrobků z něj, a to například u mladé generace prostřednictvím programu „školního mléka“. „Kromě pozitivních dopadů programu „školního mléka“ na zdraví a správné stravovací návyky žáků, je důležitá i výchova dětí jako budoucích spotřebitelů, kteří budou mléko pravidelně zařazovat do svého jídelníčku. Veškeré dětem dodávané výrobky vyrobili v mlékárnách na území České republiky,“ uvedl náměstek Žák.

Ve školním roce 2011/2012 se do programu podpory spotřeby školního mléka zapojilo šest mlékárenských podniků, které dodávaly své výrobky do zhruba 2 850 škol. V roce 2012 vyplatilo z našeho i unijního rozpočtu Ministerstvo zemědělství na podporu školního mléka přibližně 52,7 milionů korun.

Tiskové oddělení MZe