KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vinaři slavili úspěchy v Litoměřicích

26/04/13
viz. zdroj

Zdroj: AK ČR

Vinařské Litoměřice je výstava českých a moravských vín s mezinárodní účastí. Letošní ročník s číslicí 11 se konal ve dnech 12. a 13. dubna v litoměřickém kulturním domě a v prostorách přilehlého gotického hradu. Jde o jednu z nejvýznamnějších výstav vín s doprovodným programem Víno a zdraví a Víno a pokrmy.

„Tento ročník považuji za absolutně nejúspěšnější. Měli jsme největší počet vystavovatelů – přes osmdesát, bylo zde 3500 spokojených návštěvníků. Ti mohli navštívit semináře Víno a zdraví a Víno a pokrmy, kdy mohli ochutnat potraviny značky Klasa a regionální potraviny Ústeckého kraje. Chtěl bych poděkovat Ústeckému kraji, který byl hlavním partnerem, a městu Litoměřice, osobně především starostovi Ladislavu Chlupáčovi, a dalším – Vinařskému fondu ČR, Agrární komoře ČR a jejím partnerům Bille a Czech Tourism, Cechu českých vinařů a Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu,“ řekl hlavní pořadatel výstavy MUDr. Pavel Kacerovský z Ortopedického centra s. r. o., Ústí nad Labem.

Krátce komentovala oba uplynulé dny v duchu oslav vína i Ing. Ludmila Holadová, ředitelka Okresní agrární komory Most, na jejíchž bedrech bylo představit velmi pestrou škálu regionálních potravin, z nichž značná část se mohla pyšnit logem bio. „Tyto výstavy mají vzestupný trend a potvrzuje se, že stačí jen pár lidí, co jsou nadšeni pro věc, aby výsledek byl až ohromující,“ řekla Holadová. Potvrdila, že na výstavě po oba dny nezaslechla jedinou stížnost, hádku nebo rozladěnost. Pohoda vládla výstavě, kterou příchozím umocnilo i první víkendové slunce.

Prvenství v nejlepší kolekci vín vinařské oblasti Čechy připadlo Školnímu statku Mělník a cenu za nejlepší kolekci vín vinařské oblasti Morava si odnášel Jaroslav Vaďura.

Titul Champion vín ČR letos získalo BM Vinařství z Tvrdonic za odrůdu červený Tramín, výběr hroznů a z rukou prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby si zástupce firmy Jan Balga odnášel z výstavy pohár absolutních vítězů.