KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Cenu ministra zemědělství na mezinárodním veletrhu Víno&Delikatesy získalo víno Rulandské šedé

26/04/13
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

24.4.2013

Tisková zpráva – Téměř sto šedesát vystavovatelů se účastní 16. ročníku mezinárodního veletrhu Víno & Delikatesy, který dnes začal v Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti v Praze. Cenu ministra zemědělství za nejlepší víno získalo Rulandské šedé, ročník 2011 z vinařství Winberg Mikulov.

V expozici Ministerstva zemědělství, jejíž design vychází z tradic českého venkova a je přizpůsoben charakteru výstavy, se návštěvníci mohou informovat o legislativě v oblasti vinařství, o rozmístění vinařských oblastí v Čechách a na Moravě, ale také o novinkách v legislativě potravin, o bezpečnosti a kvalitě potravin a nápojů. Svoji činnost zde představuje Výzkumná stanice vinařská Karlštejn, k ochutnání nabízí vzorky bílých a červených vín z této oblasti.

„Našim vinařům se daří vyrábět kvalitní vína, svědčí o tom řada ocenění na našich, ale i mezinárodních soutěžích a výstavách. To, že v nelehké zahraniční konkurenci česká a moravská vína obstojí a mají čím dál větší respekt, je především díky jejich tvrdé práci. Jsme sice malou zemí, ale máme zajímavé vinařské regiony, které se soustředí především na výrobu kvalitních vín,“ říká ministr Bendl.

První den veletrhu je již tradičně zaměřen na tuzemská vína a jeho vrcholem je ocenění vinařů. Druhý den bude věnován rakouským vínům a uskuteční se také tradiční charitativní aukce archivních vín. Třetí, závěrečný den veletrhu Víno & Delikatesy, bude patřit bulharským vínům.

V loňském roce veletrh navštívilo 13 700 lidí, 46 % z nich byli profesionálové z gastronomie a obchodníci. Dovozci představili vína z 26 zemí a ze zahraničí se výstavy zúčastnilo 50 firem z 8 zemí.

Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství