KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Bio není otázkou ceny, ale volby

17/04/13
viz. zdroj

Zdroj: www.bio-info.cz

Rozdíl v ceně biopotravin a konvenčních výrobků není tak výrazný, jak se může zdát na první pohled.   

Mléčné výrobky, maso a uzeniny, zelenina a ovoce, vše v kvalitě bio se dá nakoupit za obdobnou cenu jako kvalitní výrobky konvenčního zemědělství. „Například ,bio a nebio´mléko a jogurty se v supermarketech cenou moc neliší. U masa, zeleniny a ovoce je výhodnější obrátit se na přímo na farmáře,“ doporučuje Kateřina Nesrstová.

Cena biojablek, biobrambor, biovajec či biomasa ze zvířat chovaných v ekologickém režimu a dle zásad welfare vás přímo na farmě mile překvapí. Navíc, vždy víte, co a od koho kupujete, a máte záruku nejvyšší kvality. Netřeba se obávat, že utrácíte za vodu či vzduch, které někteří zpracovatelé do konvenčních výrobků přidávají, aby více vydělali.

Příklad cenového srovnání několika výrobků 

(13. týden 2013):

V Bille koupíte jogurt bílý selský s 3,5% tuku 200 g o něco dráže, než 200 g biojogurt z Valašského Meziříčí (má garantováno min 3% tuku). V supermarketech Albert stojí nejlevnější plnotučné čerstvé mléko 19,90 Kč/1l, a nejlevnější biomléko 19,90Kč/ 1l (pozn.: biomléko je vždy plnotučné – obsah 3,5% tuku minimálně). Litr plnotučného biomléka stojí na farmách kolem 18 Kč. Pokud bychom porovnali ceny masa, po odečtení podílu vody (viz skandály v minulých dnech), tak by cena rovněž nebyla příliš rozdílná. Na farmě biohovězí na polévku koupíte už za 110,-/kg, bio vepřové koleno s kostí za cenu 89,-/kg, nebo oblíbený bůček, a to vykostěný,  za 99,-/kg. Biobrambory z farmy dnes koupíte za 15 Kč za kilogram, v době sklizně jsou ceny ještě výhodnější. Pro porovnání v Tescu minulý týden stály standardní konzumní brambory 17,90 Kč/kg, v Penny Marketu byla akce, takže za 2 kg dal zákazník se slevou 23% sice 22,90 Kč. Ovšem bez akční slevy by zaplatil za tyto brambory jen o deset haléřů méně, než třeba za biobrambory z Biofarmy Sasov.

Předchozí studii na téma Ekologické zemědělství a biopotraviny v říjnu 2010 provedla agentura STEM/MARK. Kladně v ní na otázku Kupujete ve Vaší domácnosti  biopotraviny? odpovědělo 37% dotázaných. K dispozice je zde

Podrobnosti k šetření společnosti KPMG z března 2013 naleznete zde