Společně za obnovu krajiny
Zdroj: AK ČR
„Zemědělská krajina je nejen významně poškozena, ale především se postupující urbanizací její rozměr výrazně zmenšuje. Výměra orné půdy se jen za posledních deset let snížila o více než osm procent.
Z dlouhodobého pohledu od roku 1920 ubyla ze zemědělského využívání výměra téměř jednoho kraje,“ uvádí ve společném stanovisku k petici za obnovu zemědělské krajiny prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Veleba a předseda Českomoravské myslivecké jednoty Ing. Jaroslav Palas.
Ve společném dokumentu obou nevládních organizací se píše: „Zemědělská krajina se čím dál méně využívá k zemědělské produkci. Hrubá zemědělská produkce ve stálých cenách se za posledních dvacet let snížila o jednu třetinu. Zejména v živočišných produktech ztrácíme soběstačnost a dovážíme již polovinu vepřového masa.
Zemědělská krajina trpí nízkou podporou živočišné produkce. To vedlo ke snížení pěstování pícnin na orné půdě, většinou s protierozním charakterem, o polovinu za posledních dvacet let. Důsledkem je také rozšiřování ploch řepky a obilnin včetně kukuřice, které se pěstují již na třech čtvrtinách výměry orné půdy.
Vznikly tak vhodné podmínky pro enormní zvýšení stavů černé zvěře, která způsobuje neúnosné škody na polních kulturách a významně snižuje stavy zejména drobné zvěře.
V ekologickém systému hospodaření je zapojeno více než jedenáct procent zemědělské půdy. Zhruba na 40 % zemědělské půdy je v rámci vymezení zranitelných oblastí k redukci vyplavování dusíku výrazně omezeno hospodaření. V revizi společné zemědělské politiky 2014 až 2020 jsou připravena další rozsáhlá opatření na ozeleňování zemědělské půdy.
Z podpor programu rozvoje venkova se na extenzifikaci v horských a znevýhodněných oblastech, na environmentální opatření a pozemkové úpravy vyplácejí více než třikrát větší podpory než na modernizaci zemědělských podniků.
Klíč k tomu, aby zemědělská krajina dále neztrácela svoji krásu a harmonii je v obnovení vyvážené hospodářské soustavy českého zemědělství a spolupráci všech, kteří v ní jakkoli působí.
Klíčová role v tom připadá zemědělcům, lesním hospodářům a myslivcům.
Agrární komora ČR sdružující výraznou většinu zemědělců, lesních hospodářů a Českomoravská myslivecká jednota sdružující většinu myslivců se dohodly na vzájemné koordinaci navrhovaných opatření a jejich prosazování.
Uvítáme každého, kdo nám v tomto úsilí pomůže.“
Zařazeno v Agrární komora ČR, Aktuality