KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Burzovní zpravodajství – PŠENICE 2013

15/03/13
viz. zdroj

Zdroj: Colosseum, a.s.

 

13.03.2013 Austrálie zvyšuje export pšenice
Vývoz pšenice z Austrálie, která je třetím největším producentem na světě, letos zřejmě poroste o 13%. Dále se odhaduje nárůst produkce z předešlých 21,5 milionů tun na 24 milionů tun. Zároveň australský výbor pro zemědělství odhaduje navýšení osetých ploch o 3,8% na 13,8 milionů hektarů. Tyto faktory pak samozřejmě mají vliv na cenu pšenice, která již od poloviny loňského roku klesá. Z delšího pohledu můžeme vidět, že se cena přiblížila k silné supportní hranici. V případě prolomení této bariéry může cena ve střednědobém horizontu dále klesat. Více zde

 

 

08.03.2013 Pšenice posílila nejvíce za 7 týdnů
Poté, co report U.S. Ministerstva Zemědělství poukázal na to, že vývoz pšenice z USA vzrostl na dvouměsíční maxima, tak cena této zrniny včera povyskočila nejvíce od 15. ledna letošního roku. V týdnu končícím 28. únorem U.S. vývozci prodali 828 051 tun pšenice. To bylo o celých 58% více než o týden dříve. Za zvýšením poptávky stojí hlavně současné poměrně nízké ceny této komodity. Cena pšenice totiž od začátku roku až do včerejšího dne klesla o 12%. Květnové futures na pšenici na chicagské CBOT včera uzavřely o 1,7% výše na 695,50 centech za bušl. 

07.03.2013 Přetrvávající srážky zlepšují výhled úrody ozimé pšenice v U.S.
Na nejnižší hodnotu od června loňského roku oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Za zmíněným stojí především přetrvávající dešťové srážky v pěstitelských oblastech Spojených států v době, kdy končí období zimní nečinnosti ozimé pšenice a přichází období vegetační. Podle údajů americké National Weather Service spadlo v oblasti od jižně centrálního Kansasu, přes Oklahomu, až po Texaský výběžek až šestinásobek pro toto období obvyklých srážek. Podle amerického ministerstva zemědělství bylo z celkového objemu vyseté pšenice v Kansasu k 3.březnu známkou excelentní označeno 24%, což je o 1% více, než v týdnu předešlém. Dále pak v Oklahomě bylo ve stejném období nejvyšší známkou označeno až 16% z celkového objemu, což je o 7% více, než v předešlém týdnu. Zmíněné bylo důvodem oslabení ceny pšenice v rámci včerejší obchodní seance o 3,2% na uzavírací cenu 683,75, nejnižší od června loňského roku.

05.03.2013 Pšenice oslabila v očekávání silných zásob
Včera se cena pšenice v Chicagu dostala až na osmi měsíční minimum poté, co analytici oslovení agenturou Bloomberg předpověděli ještě větší nárůst zásob pšenice v USA než naznačil dřívější vládní report. U.S. Ministerstvo Zemědělství předpovědělo zásoby pšenice před letošními žněmi na úrovni 691 milionů bušlů, avšak oslovení analytici očekávají zásoby ve výši až 702 milionů bušlů. I počasí bude v nejbližší době zřejmě pšenici přát. Okolo 8. března by mělo v oblasti Velkých Plání, kde jsou důležité pěstitelské oblasti, spadnout až 3,8 cm srážek. Květnová pšenice včera na CBOT klesla o 2,5% na 705,50 centů za bušl.

04.03.2013 Pšenice se začíná odrážet ode dna
Cena pšenice v předchozím týdnu nikterak nevybočila ze svého trendu. Dalo by se říci, že zhruba od druhé poloviny loňského prosince její cena s krátkými přestávkami pouze padá. Na začátku minulého týdne se cena dostala již tak nízko, že atakovala osmiměsíční minima. K tomu přispěly spekulace, dle kterých sněhová bouře, která zasáhla v minulém týdnu oblast Velkých Plání, může pomoci úrodě pšenice v této oblasti. Právě oblast Velkých plání byla od 19. února zasažena nezvyklým suchem. Toto sucho se týkalo až 91% severní a centrální části Velkých Plání. V druhé polovině týdne a především v pátek však pšenice ztráty smazala. Důvodem bylo očekávání potenciálně vyšší poptávky po pšenici ze strany výrobců krmných směsí. Ti by pšenicí mohli masivněji nahrazovat častěji využívanou, ale dražší kukuřici. K tomu je vede právě současná nízká cena pšenice. Květnová pšenice na CBOT v pátek zakončila růstem o 6 centů na 720,5 centech za bušl.

 


 

28.02.2013 Pšenice třetím dnem posiluje
Podruhé za sebou posílila v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na pšenici. Důvodem byly spekulace, podle kterých pokles ceny pšenice v letošním roce zvýší poptávku ze strany výrobců krmných směsí, kteří jí tak nahradí obvykle používanou, avšak dražší kukuřici. Podle vládních údajů se bušl pšenice v průběhu úterý prodával v přístavech poblíž amerického Kansas City o 38 centů levněji oproti bušlu kukuřice. Futures na pšenici s květnovým termínem dodání posílil v průběhu včerejší seance na burze CBOT o 0,1% na uzavírací cenu 712 centů za bušl. Obchodovaný objem byl 82% nad průměrem posledních 100 dnů. V růstu pokračuje zmíněný futures kontrakt také v rámci dnešního dne, prozatím o 6,5 centů na 718,5 centů za bušl.

26.02.2013 Pšenice propadla na osmiměsíční minimum
Na úroveň osmiměsíčního minima propadla v průběhu včerejšího dne cena nejaktivnějšího futures kontraktu na pšenici na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME. Zmíněný kontrakt reagoval na spekulace, podle kterých včerejší sněhová bouře v oblasti Velkých plání pomůže, po nedávném suchu, zlepšit kondici pšenice dříve, než zrno přejde ze stádia zimní nečinnosti k růstu. Až 91% centrální a severní části Velkých plání sužovalo od 19.února pro stávající období neobvyklé sucho. Futures na pšenici s květnovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze CBOT o 1,9% na uzavírací cenu 705,25 centů za bušl. V průběhu dne vyklesal až na 704 centů, nejnižší pro nejaktivnější kontrakt od 25.června loňského roku. 

12.02.2013 Export pšenice z U.S. nenaplňuje očekávání USDA
Největší pokles ceny za posledních 5 týdnů zaznamenal v průběhu včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Jedná se o reakci na známky slábnoucí poptávky po amerických zásobách zmíněné komodity. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství bylo v průběhu stávajícího marketingového roku, od 1.června 2012 do 7.února 2013, prověřeno na export 622,5 miliónů bušlů pšenice. Tento údaj představuje pokles o 10% oproti předešlému období. Také týdenní inspekce v současnosti zaostávají za původním očekáváním, když v minulém týdnu bylo na export prověřeno 22,5 miliónů bušlů. Aby však bylo naplněno očekávání USDA ohledně celkového objemu exportu pšenice z U.S. v průběhu stávajícího marketingového roku, které činí 1,05 miliardy bušlů, bylo by nutné, aby týdně prošlo prověrkami inspektorů 26,7 miliónů bušlů. Futures na pšenici s březnovým termínem dodání oslabil v průběhu včerejšího dne na burze CBOT o 2% na uzavírací cenu 741,5 centů za bušl a pokračuje dále také v rámci dnešního dne, prozatím o 3 centy na 738,5 centů za bušl. Od počátku letošního roku klesla cena pšenice již o 4,7%.

06.02.2013 Pšenice pokračuje pátým v oslabování
Nejdelším poklesem ceny za posledních sedm týdnů pokračoval v rámci včerejší obchodní seance v oslabování nejaktivnější futures kontrakt na pšenici na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME. Jednalo se o reakci na spekulace, podle kterých je v současnosti objem zásob pšenice v U.S. větší, než odhadovalo americké ministerstvo zemědělství (USDA) v lednovém Wasde reportu. Podle nezávislého odhadu agentury Bloomberg by mohly zásoby zmíněné komodity dosahovat 717 miliónů bušlů. Lednový odhad USDA činil 716 miliónů. Nový Wasde report bude uveřejněn v tomto týdnu, konkrétně 8.února. Společně s pšenicí očekávají analytici oslovení agenturou Bloomberg nárůst zásob kukuřice v U.S. Futures na pšenici s březnovým termínem dodání oslabil v průběhu včerejší obchodní seance na burze CBOT o 0,7% na uzavírací cenu 757,5 centů za bušl. Jednalo se o čtvrtý po sobě jdoucí pokles ceny pšenice a v oslabování pokračuje také dnešním dnem.

05.02.2013 Export pšencie z U.S. klesá
Potřetí za sebou oslabil v průběhu včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Jedná se o reakci na známky klesající poptávky po amerických zásobách zmíněné komodity. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství (USDA) kleslo množství inspekcí pšenice určené na export v minulém týdnu oproti týdnu předešlému o 32%. V týdnu končícímu 31. ledna bylo v U.S. prověřeno 15,2 miliónů bušlů. V týdnu předešlém bylo podle USDA prověřeno 22,3 miliónů bušlů. Jedním z důvodů poklesu zájmu o pšenici ze Spojených států je posílení dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, které snížilo atraktivitu zmíněné komodity v očích zámořských zájemců. Futures na pšenici s březnovým termínem dodání oslabil v průběhu včerejší obchodní seance na burze CBOT o 0,3% na uzavírací cenu 763 dolarů za bušl. V průběhu posledních 3 dnů klesla cena pšenice již o 16,5 centů na bušl.

01.02.2013 Pšenice oslabila v reakci na nízký export
Největší pokles ceny za poslední týden zaznamenal v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Jednalo se o reakci na vládní zprávu, podle které klesl export zmíněné komodity z U.S. až o 40%. Zpráva amerického ministerstva zemědělství ukázala, že export pšenice z U.S. propadl v týdnu končícímu 24.ledna na 387.877 metrických tun. V týdnu předešlém přitom Spojené státy vyvezly 647.545 metrických tun. Od 1.června loňského roku se objem exportu pšenice snížil celkově již o 11% oproti stejnému období roku předešlého. Futures na pšenici s březnovým termínem dodání uzavřel včerejší obchodní seanci na burze CBOT oslabením o 1% na uzavírací cenu 779,5 centů za bušl.

 


 

30.01.2013 Slabý export otočil pšenici na pokles
Poprvé v posledních třech seancích klesla v rámci včerejšího dne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena pšenice. Jednalo se o reakci na pokles exportu zmíněné komodity z U.S. Podle amerického ministerstva zemědělství dosáhl objem exportu pšenice z U.S. v období od 1.června 2012 do 17.ledna 2013 14,5 miliónů metrických tun, což je o 12% méně, než ve stejném období roku předcházejícího. Futures na pšenici s březnovým termínem dodání oslabil v průběhu včerejšího dne o 0,3% na uzavírací cenu 777 centů za bušl. V oslabování pokračuje zmíněný futures kontrakt prozatím také dnes, konkrétně o 3,5 na 773,5 centů za bušl.

29.01.2013 Nad úrodou ozimé pšenice ve Spojených státech visí otazníky
Třetím dnem posiluje na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na pšenici. Jedná se o reakci na snížený rating kvality odrůdy ozimé pšenice. Rating ozimé pšenice v americkém Kansasu, jež je největším producentem zmíněného druhu ve Spojených státech, byl opětovně k 27.lednu snížen oproti prosincovému odhadu, a to v souvislosti s přetrvávajícím suchem, nejhorším od roku 1930. Známkou dobrý až excelentní bylo ve zmíněné oblasti označeno pouhých 20% z celkového objemu vyseté pšenice. V prosinci loňského roku to bylo 24%, v listopadu pak 29%. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství se jedná o nejhorší stav přinejmenším od roku 1985, kdy tento úřad začal zmíněná data shromažďovat. V oblasti americké Oklahomy bylo podle USDA k 27.1. známkou dobrý označeno pouhých 5% ozimé pšenice. Známkou excelentní nebylo v této oblasti možné označit ani 1% z celkového objemu. Futures na pšenici s březnovým termínem dodání posílil na burze Kansas City Board of Trade v průběhu stávajícího měsíce o 0,2% na 832,75 centů za bušl. V průběhu posledních dvou seanci cena vzrostla o 1,4%. Současně futures na pšenici s březnovým termínem dodání posílil na burze CBOT v průběhu posledních dvou dnů celkově o 1,4% na cenu 779,25 centů za bušl a v růstu pokračuje i v rámci dnešní obchodní seance, konkrétně o 1 cent na 780,25 centů za bušl. 

28.01.2013 Pšenice zaznamenala nejlepší prodejní týden za poslední více jak měsíc
Nárůst ceny z úrovně dvoutýdenního minima zaznamenal v rámci poslední obchodní seance minulého týdne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Jednalo se o reakci na vládní zprávy, jež odhalily zvýšenou poptávku po amerických zásobách zmíněné komodity. Podle zprávy amerického ministerstva zemědělství vzrostly exportní prodeje pšenice v U.S. v týdnu končícímu 17.ledna oproti týdnu předešlému o 6,8% na celkových 572.545 metrických tun. Jednalo se zároveň o nejsilnější prodej posledních pěti týdnů. Futures na pšenici na základě zmíněného posílil v rámci poslední obchodní seance minulého týdne o 1% na uzavírací cenu 776,5 centů za bušl. 

24.01.2013 Pšenice níže díky předpovědi počasí
Předpověď počasí pro oblast U.S. Great Plains poukazuje na možnost dešťových srážek, které by mohly potenciálně pomoci tamní úrodě poškozené nejhoršími suchy od 30.-tých let 20. století. Životodárný déšť by se měl vyskytovat především v částech Kansasu a Oklahomy. V předchozích měsících zde spadlo jen velmi málo nebo dokonce žádné dešťové srážky. Březnová pšenice na chicagské burze CBOT včera uzavřela poklesem o 0,6% na 774,75 centů za bušl. Za měsíc zpět pšenice oslabila celkem o 2,2%.

03.01.2013 Pšenice oslabila na šestiměsíční minimum
Na úroveň šestiměsíčního minima oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na pšenici. Jednalo se o reakci na rostoucí obavy z klesající poptávky po amerických zásobách. Podle amerického ministerstva zemědělství klesl objem prodeje pšenice na export v období od 1.června do 20.prosince 2012 v porovnání s předešlým rokem o 13% na celkových 13,2 miliónů tun. Futures na pšenici s březnovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze CBOT o 2,9% na uzavírací cenu 755,25 centů za bušl.