KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Burzovní zpravodajství – KUKUŘICE 2013

15/03/13
viz. zdroj

Zdroj: Colosseum, a.s.

 

11.03.2013 Zásoba kukuřice klesá
Velikost zásob kukuřice v současné době činí 632 milionů bušlu, což podle agentury Bloomberg je nejnižší hodnota od roku 1996. Zároveň USDA zvýšila svoji prognózu využití obilovin v krmivech o 2,2% na 4,55 milionů bušlu. Květnový futures kontrakt kukuřice se dostal na 7,1 dolarů za bušl a připsal si tak 0,9%.

 

21.02.2013 Kukuricou osiata plocha v USA môže byť najväčšia od roku 1936
Podľa analytikov oslovených agentúrou Bloomberg by sa kukuricou osiata plocha v USA mohla zväčšiť na 97,73 milióna akrov, čo by bolo najviac od roku 1936. Produkcia kukurice by pri dobrom počasí mohla vzrásť na rekordných 13,8 miliardy bušlov. Ministerstvo poľnohospodárstva je ešte optimistickejšie a očakáva zväčšenie úrody o 35 percent na 14,53 miliardy bušlov. Cena májového kontraktu kukurice dnes klesá o 1 percento na 689 US centov za bušel.

18.02.2013 Špekulanti zredukovali nákupnú pozíciu v komoditách o 15 percent
Podľa údajov Commodity Futures Trading Commission sa čistá nákupná pozícia špekulantov v 18 futures a opčných kontraktoch na komodity obchodovaných v USA znížila v týždni končiacom 12. februára o 15 percent na 757 tisíc kontraktov. Jedná sa o najväčší výpredaj od novembra minulého roka. Špekulanti sa zbavovali predovšetkým kukurice a zlata. V prípade kukurice bola čistá nákupná pozícia znížená o 31 % na 126 tisíc kontraktov. U zlata bola čistá nákupná pozícia zredukovaná o 19 % na najnižšiu úroveň od decembra 2008.

14.02.2013 Kukuřice oslabila na nové měsíční minimum
Devátým dnem pokračoval oslabování v průběhu včerejšího dne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na kukuřici. Je to nejdelší po sobě jdoucí pokles ceny nejaktivnějšího futures kontraktu na kukuřici za posledních 32 let. Zmíněný vývoj ceny byl podpořen spekulacemi, podle kterých pro růst příznivé počasí pomůže ke zkvalitnění a většímu objemu úrody v Argentině ve stávajícím roce. Podle údajů americké Commodity Weather Group dosáhly srážky v průběhu úterní noci v pěstitelských oblastech Argentiny kolem 2 centimetrů a dalších přibližně 4,5 centimetrů je očekáváno v příštím týdnu. Poklesu ceny kukuřice přispěla také vládní zpráva z 8.února, ve které americké ministerstvo zemědělství zvýšilo odhad stavu globálních zásob kukuřice ke konci stávajícího marketingového roku na 118,04 miliónů metrických tun. Lednový Wasde report přitom hovořil o 115,99 miliónech. Únorový Wasde report byl překvapením pro analytiky oslovených agenturou Bloomberg, kteří pro zmíněné období očekávali pokles konečných zásob. Futures na kukuřici s březnovým termínem dodání oslabil v průběhu včerejší obchodní seance na burze CBOT o 0,1% na uzavírací cenu 695,5 centů za bušl.

08.02.2013 Kukuřice pokračovala ve zlevňování
Futures kontrakty na kukuřici včera opět zlevnily. Bylo to již po páté v řadě za sebou a díky tomu jde prozatím o nejdelší sérii propadů za poslední 2 měsíce. V týdnu končícím 31. lednem totiž prodali U.S. vývozci jen 168 918 tun kukuřice. To je o dramatických 76% méně než ve stejném období v loňském roce. Tržby za prodej U.S. kukuřice jsou pak od 1. září loňského roku o 52% nižší ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve. Jedním z důvodů je nižší poptávka po kukuřici ze strany výrobců ethanolu, jehož produkce značně klesla a mnohé výrobní provozy jsou zavírány. Březnová kukuřice včera na CBOT zakončila pádem o 1,6% na 710,75 centů za bušl.

 


 

18.01.2013 Kukuřice oslabila poprvé po osmi dnech
Poprvé v posledních devíti obchodních seancích oslabil v průběhu včerejšího dne nejaktivnější futures kontrakt na kukuřici na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME. Důvodem byly vládní zpráva poukazující na zpomalování poptávky ze strany výrobců alternativních paliv a pokles vývozu z U.S. Zpráva amerického ministerstva energetiky odhalila v minulém týdnu propad produkce ethanolu ve Spojených státech na historicky nejnižší úroveň od června roku 2010, kdy začala být zmíněná data ministerstvem zveřejňována. Export kukuřice v týdnu končícímu 10.1. zaznamenal oproti stejnému období předešlého roku propad o 48%. Také objem nezávazných objednávek na odběr kukuřice klesl ve zmíněném období proti lednu roku 2012 o 49%. Futures na kukuřici s březnovým termínem dodání oslabil v průběhu včerejší seance na burze CBOT o 0,9% na uzavírací cenu 724,5 centů za bušl. 

16.01.2013 Kukuřice pokračovala v růstové sérii
Od začátku roku kukuřice vytrvale nabírá zisky a včerejší posílení bylo dokonce sedmé v řadě za sebou. Na vině jsou sucha v Jižní Americe, která potenciálně mohou poškodit tamní úrodu. Zároveň to v praxi znamená vyšší poptávku po kukuřici z USA. Dle předpovědí by mohla sucha v některých částech Argentiny, Paraguaye a jižní Brazílii pokračovat i v následujících 10-ti dnech. Od 1. prosince zatím v některých oblastech Brazílie a Argentiny spadlo méně než 60% běžného množství srážek. Březnová kukuřice tak včera na CBOT vzrostla o 0,9% na 730,50 centů za bušl. 

14.01.2013 Kukuřice posílila na téměř tříměsíční maximum
Nárůst na úroveň téměř tříměsíčního maxima zaznamenal v průběhu poslední obchodní seance minulého týdne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na kukuřici. Páteční zpráva amerického ministerstva zemědělství „předčila“ očekávání analytiků, když odhalila větší, než očekávaný, pokles zásob kukuřice v U.S. Ty k 1.prosinci 2012 dosály 8,03 miliard bušlů, o 17% méně než ve stejném období roku předešlého. Jedná se zároveň o nejnižší objem zásob kukuřice ve Spojených státech od roku 2003. Zmíněné bylo důvodem pátečního dočasného nárůstu ceny kukuřice na burze CBOT až o 3,6%. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřel nakonec březnový futures kontrakt na kukuřici nárůstem o 1,4% na uzavírací cenu 708,75 centů za bušl. 

10.01.2013 Kukuřice rostla v obavách z nižších zásob
Cena kukuřice rostla kvůli spekulacím, že zásoby kukuřice by mohly klesnout až na devítileté minimum. Důvod je stále stejný, a to sice nejhorší sucha od 30. let minulého, která postihla v loňském roce USA. Oficiální report U.S. Ministerstva Zemědělství je napjatě očekáván až zítra, nicméně očekávání analytiků jsou taková, že zásoby kukuřice k 1. prosinci by mohly propadnout až o 15% oproti stejnému období o rok dříve. Na růst kukuřice měla vliv též vyšší produkce ethanolu, která v minulém týdnu stoupla o 2,4%. Březnové futures na kukuřici včera na chicagské burze CBOT zdražily o 0,8% na 694,25 centů za bušl.

09.01.2013 Cena kukuřice pokračuje třetím dnem v růstu
Druhým dnem pokračoval v růstu v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na kukuřici. Jednalo se o reakci na spekulace, podle kterých americké ministerstvo zemědělství sníží ve svém novém odhadu, jež bude uveřejněn 11.ledna, odhad produkce kukuřice v U.S. za rok 2012 a to v souvislosti s nejhorším suchem na americkém Středozápadě od roku 1930. Podle očekávání analytiků, oslovených agenturou Bloomberg, sníží USDA odhad produkce kukuřice oproti prosincovému očekávání o 0,7% na 10,65 miliard bušlů. Futures na kukuřici s březnovým termínem dodání posílil v průběhu včerejšího dne na burze CBOT o 0,5% na uzavírací cenu 688,75 centů za bušl. V růstu pak pokračuje zmíněný futures kontrakt také v rámci dnešního dne, prozatím o 3 centy na 691,75 centů za bušl.