KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Burzovní zpravodajství – CUKR 2013

15/03/13
viz. zdroj

Zdroj: Colosseum, a.s.

 

08.03.2013 Brazilské přístavy nestíhají – nakládka cukru nabírá zpoždění
Největší nárůst ceny od listopadu loňského roku zaznamenal v rámci včerejší obchodní seance na burze ICE Futures U.S. nejaktivnější futures kontrakt na surový cukr. Cukr reaguje na zprávy o zpožděných dodávkách zmíněné komodity. Problém spočívá v zahlcení brazilských přístavů, neboli dlouhých čekacích dobách na nakládku zboží. Podle nezávislých údajů čítá fronta čekající na nakládku kukuřice, sóji a jiných až 199 lodí, přičemž v minulém týdnu se jednalo o 190 lodí. Z tohoto množství by mělo na nakládku celkem 1,33 miliónu metrických tun cukru čekat až 37 plavidel. Futures na surový cukr s květnovým termínem dodání posílil v průběhu včerejšího dne o 3,1% na uzavírací cenu 18,77 centů za váhovou libru. Stejným směrem se pak vyvíjí cena zmíněného futures kontraktu také v rámci dnešního dne, prozatím o 0,09 centu na 18,86 centů za libru.

 

08.03.2013 Cena cukru rastie na štvormesačné maximum
Májový kontrakt bieleho cukru dnes v Londýne zdražuje o 1 percento na 538 USD za tonu, čo je najvyššia cena od októbra minulého roku. Dôvodom sú špekulácie o vyššom využití brazílskej cukrovej trstiny na výrobu etanolu, keďže producenti biopalív by podľa neoficiálnych informácií mali získať daňové úľavy. Produkcia trstiny by sa tu podľa odhadu Deutsche Bank mohla zvýšiť až na rekordných 600 miliónov ton, pričom v minulom roku sa zožalo 532 miliónov ton.

 


 

22.02.2013 Velké množství cukru na trhu stahuje cenu dolů
Dle posledních zpráv bude ve 12-ti měsících, které začaly 1. říjnem, přebytek zásob až o 38% vyšší než se očekávalo ještě v loňském listopadu. Velký podíl na tom má vysoká produkce cukru v Brazílii, která je zároveň největším pěstitelem cukrové třtiny na světě. Celková brazilská produkce ve výše zmíněném období pravděpodobně dosáhne 40,3 milionů tun cukru. V loňském roce ve stejném období to bylo jen 35,2 milionů tun. Futures na cukr na burze ICE Futures U.S. včera uzavřely poklesem o 1,3% na 17,90 centech za váhovou libru.

19.02.2013 Cukr v Londýně zdražil
Současné nízké ceny cukru stály za včerejším posílením cukru obchodovaného na londýnské Nyse Liffe. Cukr je zde totiž z dlouhodobého hlediska na úplném dně, což by mohlo zvýšit zájem o tuto komoditu lákající k levným nákupům. Roste také poptávka po cukru stran Iráku, který v minulém týdnu koupil 200 tisíc tun cukru. V letošním roce by, dle odhadů International Sugar Organization, mohl Irák dovézt až 795 tisíc tun cukru. Včera se futures kontrakty na cukr obchodovaly pouze v Londýně, protože v USA byl státní svátek – President´s day. Květnové futures zde uzavřely růstem o 1,6% na 497,90 USD za tunu. 

07.02.2013 Cukr včera silně propadl
Během včerejší obchodní seance na burze ICE Futures U.S. došlo ke třetímu oslabení ceny cukru v řadě za sebou, které bylo zároveň nejsilnější za měsíc zpátky. Dle odhadů totiž budou nemalé zásoby cukru ve světě. Zásoby by mohly v marketingovém roce začínajícím v dubnu převýšit poptávku o 6 milionů tun. Dle odhadu 27 analytiků a traderů oslovených agenturou Bloomberg by cena mohla dále pokračovat v poklesu a cukr by se letos mohl dostat až na 17,66 centů za váhovou libru. Včera zakončil cukr č.11 poklesem o 2% na ceně 18,19 centů za libru.

01.02.2013 Globální produkce cukru by v následující sezóně mohla klesnout
Produkce cukru by mohla v příští sezóně poklesnout, poprvé od roku 2009. S tímto tvrzením přišla v průběhu včerejšího dne německá DZ Bank. Důvodem by mohl být nižší zájem o tuto plodinu ze strany farmářů od Mexika po Indii, a to kvůli největšímu dvouletému propadu ceny cukru (o 39%) od roku 1999. Podle zmíněného zdroje by globální produkce cukru v sezóně 2013-14, jež začíná 1.října, mohla klesnout na 165 miliónů metrických tun. Produkce cukru v průběhu stávající marketingové sezóny by přitom podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) měla dosáhnout rekordních 172,3 miliónů tun. Očekává se, že indičtí farmáři s ohledem na pokles ceny a nedávná sucha zaměří pozornost na plodiny, které nepotřebují pro svůj růst tolik vody jako cukrová třtina. Podle USDA vzroste oproti roku předešlému letošní globální produkce o 1%. Přitom v předešlých třech letech se celosvětová produkce zmíněné komodity zvyšovala ročně až o 5%. Poptávka by měla posílit o 2,1% a konečné globální zásoby by měly před počátkem nového marketingového roku dosáhnout pětiletého maxima 38,3 miliónů tun.

 


 

04.01.2013 Cukr na ICE Futures U.S. propadl z měsíčního maxima
Největší pokles ceny v posledních osmi týdnech zaznamenal v rámci včerejší obchodní seance na burze ICE Futures U.S. nejaktivnější futures kontrakt na surový cukr. Jednalo se o reakci na známky pokračující slabé globální poptávky v době, kdy nabídka je více než dostatečná. Objem cukru určeného pro nakládku klesl v tomto týdnu v brazilských přístavech o 7,2% oproti týdnu předešlému. Podle údajů skupiny Unica by měla produkce cukru v Brazílii v marketingovém roce začínajícím 1.dubna vzrůst oproti předešlému období až o 9%. Futures na surový cukr s březnovým termínem dodání propadl v průběhu včerejšího dne na burze ICE Futures U.S. o 3% na uzavírací cenu 19,10 centů za váhovou libru. Stejným směrem pak pokračuje vývoj ceny zmíněného futures kontraktu také v průběhu dnešní dne, prozatím poklesem o 0,13 na 18,97 centů za libru.