KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Mají oči jako ostříži

02/07/12
viz. zdroj

Zdroj: SVS ČR

 

 

Je řeč o inspektorech krajských veterinárních správ. Jak jinak si vysvětlit, že dokážou odhalit malými čísly uvedenou prošlou minimální dobu trvanlivosti výrobků, jako například v Královéhradeckém kraji, kde v Nové Pace vyřadili a nařídili zlikvidovat sýr blaťácké zlato a salám.

 

Nebo v Plzeňském kraji, kde byla prošlá mufloní svíčková, mufloní na guláš, zaječí stehna, celkem přes tři kila, navíc chybně označené jako chlazená zvěřina, přičemž šlo o zmrazenou. V Moravskoslezském kraji v Pusté Polomi nabízeli po datu použitelnosti přes 2 kg lázeňských párků a klobás se sýrem a v Ostravě přes 19 kg Davelského uzeného špeku, Anglické slaniny lisované a šunkového točeného salámu. V Českém Krumlově (Jihočeský kraj) bylo zajištěno více než 5 kg prošlých uzenin (šunková klobása, Blanický točený salám, Štěpánovské párečky a sekaná). I v tomto případě bylo nařízeno nepropuštění výrobků, stažení a neškodné odstranění.

Likvidace výrobku, sanitace výrobního zařízení a zajisté také pokuta čeká litoměřického výrobce pečeného kolena bez kosti (šlo o 203 kg), kde byla zjištěna přítomnost listerií.

Jako produktů neznámého původu bylo nařízeno zlikvidovat 1 574 kg masa drůbežího, vepřového a rybího po společné kontrole v nelegálním závodě v Mariánských Horách, které se účastnila Celní správa, Cizinecká policie a Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj (již bylo medializováno).

S teplotou prodávaných a skladovaných výrobků měli problém v Plzeňském kraji, o 5 a více stupňů nabízeli v Plzni na Slovanech nebalené drůbeží maso a polotovary, v Hradci Králové na farmářském trhu měli v pojízdné prodejně uzeniny teplejší o více než 10 °C. V Bruntále (Moravskoslezský kraj) bylo drůbeží maso a droby nabízeno při teplotě o více než 5 °C vyšší.

V Moravskoslezském kraji také ve Frýdku-Místku inspektoři krajské veterinární správy zjistili, že příjemce již v sedmi případech nenahlásil příjem zásilky potravin živočišného původu z jiné členské země EU, jak to ukládá nařízení vlády 125/2011 Sb., a tím neumožnil provést veterinární kontrolu. Šlo o 828 kg čerstvého kuřecího masa z Polska, 233 kg a 795 kg mléčných výrobků, také z Polska.

Ve všech případech bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty a přijata opatření jako nepropuštění do tržní sítě, popřípadě nařízena likvidace.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS