KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Nedotýkejte se ani kanců do vody spadlých

19/04/12
viz. zdroj

Zdroj: SVS ČR

 

 

Státní veterinární správa v souvislosti s úhyny více než dvacítky divokých prasat na Plzeňsku, ale i jiných zvířat, připomíná stále platnou zásadu: nesahat na uhynulá zvířata.

 

V naprosté většině případů jde v přírodě o přirozenou smrt, ale i v tom případě je dobré počítat s případnými zdravotními riziky. A nyní, kdy stále není definitivně objasněna příčina smrti uhynulých divočáků či lišek, je opatrnost na místě.

Ten, kdo nalezne kadávery zvířat, která mohla uhynout za podezřelých okolností, měl by svůj nález nahlásit buď myslivecké společnosti, pokud jde o volně žijící zvířata, popřípadě obci, policii, anebo místně příslušné krajské veterinární správě, a to zejména, šlo-li by o hospodářská zvířata anebo hromadný úhyn, například ptáků. V žádném případě na uhynulá zvířata nesahat. Je-li to nezbytně nutné, například při odstranění překážky v provozu, apod., je možné vhodné použít gumové rukavice, ty by ostatně měl mít ve výbavě každý řidič. Problémy na silnici, ale i podezření na otravy řeší policie.

A pod dohledem je třeba mít při procházkách i své čtyřnohé miláčky!

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS, 13. 4. 2012