KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vyšetřené polské potraviny vyhověly

15/03/12
viz. zdroj

Zdroj: SVS ČR

 

Vzhledem k tomu, že se informace o používání soli pro nepotravinářské účely v Polsku v uplynulých dnech velmi různily, provádějí orgány státního veterinárního dozoru rozbory jak používané soli, tak rozbory potravin polského původu, které se objevují na našem trhu.

 

Po vyhovujícím vyšetření dvou vzorků polské soli jsou nyní k dispozici další výsledky ze Státního veterinárního ústavu v Olomouci. Kromě dalších dvou vzorků soli, a to jedlé soli a nakládací směsi, které vyhověly požadavkům na zdravotní nezávadnost, bylo shledáno jako nezávadné 10 výrobků, a to masných (uzenin a ryb) tak mléčných (sýrů).

Z uzenin lze jmenovat tyto výrobky: Slezská klobása, Chlopská klobása, Salám Krakowska parzona wedzona, Beskydskie cygaro a Zbojnická klobása. Z ryb šlo o Makrelu a Uzenou makrelu, ze sýrů pak o Ser Leckdamer, Aldamer – plnotučný sýr a JAGNA polotvrdý sýr.

 U všech výrobků se laboratorní vyšetření soustředilo na stanovení soli, težkých kovů, dusitany, kyselost, senzoriku a pokud šlo o uzeniny na provařenost výrobku. Ve všech parametrech potraviny od polských výrobců splnily podmínky zdravotní nezávadnosti.

Za podstatné sdělení lze považovat, že všechny výrobky byly shledány zdravotně nezávadnými, tudíž veřejnost může být klidná v tom smyslu, že není reálné ohrožení zdraví lidí. Ovšem druhá věc je ta, že vnímáme možné problémy, a tudíž je kontrola na místě a Státní veterinární správa bude v kontrolách pokračovat.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS