KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministerstvo zemědělství se zúčastní největší mezinárodní výstavy biovýrobců BioFach 2012

15/02/12
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

Biopotraviny a bioprodukty, zemědělské potřeby, ale také přírodní kosmetiku, textilie a další produkty ekologického zemědělství představí mezinárodní výstava BioFach 2012, která se uskuteční ve dnech 15. až 18. února v Norimberku. Ministerstvo zemědělství se této největší mezinárodní expozice biovýrobců zúčastní již popáté.

 

Pro návštěvníky výstavy bude na ploše 114 metrů čtverečních připravena společná expozice MZe a deseti českých firem. „Mezinárodní výstava je dobrou příležitostí předvést a pochlubit se výsledky kvalitní práce českých farmářů a potravinářů, kteří se věnují ekologickému zemědělství, výrobě biopotravin a biovýrobků. Zároveň je i vhodným místem pro setkání, inspiraci i k navázání obchodních kontaktů,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Lidé se mohou na veletrhu seznámit se zajímavými inovacemi, s nejnovějšími produkty ekologického zemědělství a také ochutnat biopotraviny všeho druhu. „To, že se Česká republika BioFachu zúčastní již popáté, dokládá stoupající zájem českých zemědělců i zákazníků o ekologické zemědělství a biovýrobky. Zejména v posledních letech si lidé více všímají kvality potravin i vlivu zemědělství na životní prostředí a mnozí z nich už cíleně vyhledávají biovýrobky. Ty nejenže splňují vysoké standardy jakosti, ale jejich produkce je navíc šetrná k přírodě,“ uvedl ministr Bendl.

Ve společné české expozici se představí firmy Amylon, Biopark, Cannabis Pharma-derm, CLS-Caspian Logistics Services, Extrudo Bečice, Knuspi, Euroosivo, Polabské mlékárny, Pro-bio Svaz ekologických zemědělců, Solex-Agro a firma Úsovsko. Samostatně v komoditně zaměřených halách budou firmy Lifefood Czech Republic, Pro-bio  a firma Racio (přehled všech firem a jejich činnosti najdete v příloze).

V roce 2011 se veletrhu zúčastnilo 2 544 vystavovatelů (71 % zahraničních) a navštívilo jej 44 591 návštěvníků ze 128 zemí a 1 142 novinářů z 37 zemí světa. Velká pozornost je vždy na výstavě BioFach věnována biovínu – není tak již pouze největším světovým veletrhem bioproduktů, ale také předním veletrhem biovín. Již tradičně je na výstavě udělována cena za nejlepší biovíno a cena za nejlepší olivový bioolej.

Ministerstvo zemědělství podporuje ekologické zemědělce a potravináře prostřednictvím Programu rozvoje venkova 2007 – 2013. V ČR podniká v ekologickém zemědělství v současnosti přes 4000 farmářů a 650 výrobců biopotravin.

 

Firmy, které se zúčastní mezinárodního veletrhu BioFach 2012 v rámci společné expozice MZe:

 

AMYLON a.s.
Švermova 117
580 36 Havlíčkův Brod
www.amylon.cz
Potravinářská firma podnikající v oblasti škrobárenství se třemi závody. V Havlíčkově Brodě probíhá zpracování pšeničné mouky na lepek a pšeničný škrob, jehož převážná část produkce je dále zpracována na tekutý maltózový a glukózový sirup. Tento hlavní výrobní program provozu je ještě doplněn výrobou kaseinových, škrobových, dextrinových a disperzních lepidel. Suchý pšeničný škrob je rovněž vstupní surovinou pro výrobu klasických pudingů, které jako řadu dalších balených výrobků produkuje provoz Ronov nad Sázavou. Zpracování pšeničného škrobu je hlavní činností i třetího provozu Amylonu, a.s., provozu Polná.
Amylon je nejen názvem firmy, ale i ochrannou známkou, která se za více než 100 let stala známou v řadě zemí světa a je tak symbolem tradice českého škrobárenství.

 

BIOPARK s.r.o.
Brtnická 360
407 78 Velký Šenov
Zaměřuje se na produkci biohovězího masa, tedy masa pocházejícího z ekofarem, kde jsou povolena výhradně přirozená krmiva. Produkce biohovězího podléhá podstatně přísnějším kritériím než běžná produkce hovězího masa. Omezení zákona o ekologickém zemědělství se vztahují i na veškeré zpracování biohovězího. Splnění přísných kritérií dokládá několik certifikátů.

 

CANNABIS Pharma – derm, s.r.o.
Masarykova třída 1595/54
415 01 Teplice
Web: www.cannaderm.cz
Firma vyrábí speciální kosmetiku z konopí s vysokým obsahem konopných vitagenů. Výrobky jsou vyráběny dle vlastních originálních receptur firmy a dodávány na trh prostřednictvím specializovaných maloobchodních prodejen, lékáren, kosmetických salonů a on-line obchodů.

 

CLS (CASPIAN LOGISTICS SERVICES ) s.r.o.
Rumunská 1798/1
120 00 Praha 2 – Nové Město
www. cls-eu.cz
CLS s.r.o. je oficiálním evropským distributorem společnosti Gilan Gebele Canning factory LLC, největší a nejmodernější konzervárny v oblasti jižního Kavkazu. Cílem firmy je zásobovat evropský trh vysoce kvalitním 100% přírodním džusem z granátových jablek, jenž obsahuje řadu různých látek s příznivým účinkem na zdraví, celkovou fyzickou kondici a také na potenci mužů. Sídlo společnosti CLS se nachází v Praze. Produkty jsou distribuovány z centrálního terminálu v ČR s cílem rozšířit distribuční síť a otevřít pobočky a obchodní zastoupení i v dalších evropských zemích.

 

EXTRUDO Bečice s.r.o. – KNUSPI
Bečice 7
375 01 Týn nad Vltavou
www.knuspi.cz
Společnost byla založena v roce 1994. KNUSPI je známka, pod kterou společnost představuje dnes již rozsáhlý soubor racionálních potravin se společnou charakteristikou – celozrnné trvanlivé cereálie s vysokým obsahem vlákniny. Nejznámější jsou křehké a lehké pečivo, křupavé sladké i „sladké“ (dia) bisquity, instantní luštěninové polévky a pomazánky, instantní makové a ořechové posypy a náplně. KNUSPI jako svou poslední novinku nabízí tři druhy křupavých chlebů v BIO kvalitě. Dvě receptury jsou známé z konvenčního programu – pohanka, graham a ve třetí je využita méně známá špalda.

 

EUROSIVO s.r.o.
www.eurosivo.eu
Firma je evropským výrobcem a šlechtitelem osiva joji. Společnost aktivně vytváří a vylepšuje vysoce produktivní odrůdy sóji vlastní selekcí.  Osivo této firmy se vyznačuje krátkou dobou růstu a možností pěstování v různých klimatických pásmech Evropy. Firma má bohaté zkušenosti při výrobě osiva s´éoji vhodného pro organické zemědělství.

 

Polabské mlékárny, a.s.
Dr. Kryšpína 510
290 16 Poděbrady
www.polabske.cz
Polabské mlékárny, a.s. jsou tradičním a jedním z nejvýznamnějších výrobců tvarohů a tvarohových výrobků v ČR. Výrobní program je zaměřen na výrobu tvarohů, čerstvých ovocných a zeleninových tvarohů, tvarohových dezertů a tvarohových pomazánek včetně těchto výrobků v kvalitě „bio“, např. máslo, sýry, dětský tvaroh „Matylda“ a tvarohové dezerty v rozmanitých chuťových variacích.

 

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
Nemocniční 1852/53
787 01 Šumperk
www.pro-bio.cz
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců je celostátní sdružení ekozemědělců, zpracovatelů a prodejců biopotravin. Sdružuje také poradce, školy, spotřebitele a přátele ekologického zemědělství. Hlavním posláním svazu PRO-BIO je prosazovat v ČR ekologické zemědělství v méně intenzivních oblastech ale stejně tak v oblastech produkčních. Důležitou součástí je propagace biopotravin, vždy s ohledem na zájmy ekologických zemědělců, členů svazu PRO-BIO, kteří tento obor v ČR rozvíjejí a prosazují již od roku 1990.

 

SOLEX AGRO, s.r.o
Partyzánská 13
792 01 Bruntál
www.solexagro.cz
Solex Agro je jednou z největších společností, které se specializují v oblasti nákupu, obchodu a skladování zmraženého ovoce, přírodní březové šťávy a houby (zmražené i sušené). Firma má dlouholeté zkušenosti s obchodováním jak na evropských, tak i světových trzích.

 

ÚSOVSKO, a.s.
Klopina 33,
789 73 Úsov
okres Šumperk
Úsovsko zahájilo výrobu FIT a JO-FIT Müsli tyčinek před osmi lety. Tyčinky jsou vyráběny na dvou nejmodernějších výrobních linkách z Nizozemska. V současné době již firma vyvinula patnáct druhů Müsli tyčinek, které dosáhly značné obliby nejen v ČR, ale také v zahraničí. Nyní je roční odbyt v ČR 25 milionů tyčinek, zatímco 9 milionů tyčinek je vyváženo do zahraničí, zejména do Polska, Slovenska, Ruska, Litvy, Lotyšska a dalších evropských zemí. FIT a JO-FIT Müsli tyčinky nemají jen lahodnou chuť, ale jsou i zdravé pro spotřebitele všech věkových skupin. Tyčinky jsou vysoce oceňovány na mezinárodních potravinářských výstavách.

Firmy, které se zúčastní mezinárodní výstavy BioFach 2012 mimo stánek MZe:

 

PRO-BIO s.r.o.
Lipová 40
788 32 Staré Město pod Sněžníkem
Společnost vznikla v roce 1992. Část názvu přebrala od Svazu producentů a zpracovatelů biopotravin se sídlem v Šumperku. PRO-BIO se zabývá hlavně výkupem a zpracováním bioproduktů rostlinného původu. Používá velmi šetrnou moderní technologii, která zajišťuje vysokou kvalitu zpracovaných plodin a zachování důležitých látek (minerály a vitamíny). Technologické zařízení dovoluje vykoupené produkty dosušit, vyčistit, uskladnit a pak postupně zpracovat. Hlavním principem při výrobě biopotravin je naprostá absence syntetických látek, chemických konzervantů, umělých barviv a ochucovadel tzv. éček. Používají se jen povolené přídavné látky, které nejsou nebezpečné a zdraví škodlivé. Biopotraviny mají potom sice sníženou trvanlivost, ale vysokou vnitřní kvalitu. Na zakázku vyrábí pekárny a další zpracovatelé firmě PRO-BIO těstoviny, pekárenské a další výrobky.

 

RACIO, s.r.o.
Národních hrdinů 22
690 02 Břeclav
www.racio.cz
RACIO patří mezi největší a nejznámější české výrobce zdravé výživy. Kromě vlastních pufrovaných a extrudovaných cereálních výrobků s řadou sladkých a slaných příchutí (ve standardní i BIO kvalitě) nabízí také tradiční skandinávské knäckebroty, křupavé rohlíčky, toasty a je výhradním distributorem zahraničních prémiových značek Melba Toast a Finn Crisp. Se sortimentem více než 40 druhů výrobků se začíná postupně profilovat jako komplexní dodavatel křupavých chlebů (tzv. crisp breads), který drží krok s moderními trendy ve stravování, pružně reaguje na potřeby trhu a přichází pravidelně s novými výrobky nebo inovacemi. RACIO poskytuje své produkty také formou privátních značek. S úspěchem vyváží do Německa, Rakouska, Itálie, Norska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Litvy.

 

LIFEFOOD CZ s.r.o.
Škrétova 45/8
120 00 Praha 2
www.lifefood.cz
Cílem firmy je vyplnit mezery na českém a středoevropském trhu s produkty zdravé výživy a zdravého životního stylu. V sortimentu má potraviny, které se svým složením či způsobem výroby odlišují. Je to např. Bio káva, kakao, mořské řasy, různá semena v různých úpravách atd. Firma také uvádí řadu 100% přírodních doplňků stravy za příznivější ceny, než se dosud na trhu vyskytují. Do budoucna plánuje rozšířit sortiment o kosmetické přípravky ze 100% přírodních ingrediencí.

 

SCHELLEX spol. s r.o.
Nerudova 1113
537 01 Chrudim
www.schellex.cz
Společnost vznikla v roce 1991 jako firma orientující se převážně na prodej medu do zahraničí. Od roku 2001 se zaměřuje na prodej zboží ve vlastním balení na tuzemský trh. Prodává do potravinářských velkoobchodů a obchodních řetězců, hotelů, lázeňských a rekreačních zařízení. Dále dodává med v různém balení pro pekaře a výrobny. Rozšířením nabídky je staroslovanská medovina, kterou prodává firma převážně ve vinotékách. Novinkou jsou ochucené medy, medy s ořechy, mateří kašička v medu a od roku 2008 bio mandle a bio víno.