KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Veletrh vín a delikates zve české výrobce

19/01/12
viz. zdroj

Zdroj: AK ČR

 

Hlavním partnerem veletrhu Víno & Delikatesy 2012 bude letos Agrární komora ČR. Jde o velmi prestižní mezinárodní veletrh, který proběhne v Praze ve dnech od 25. do 27. dubna ve Výstavišti Holešovice už po patnácté. Jde o největší expozice vín a pochutin v nových zemích Evropské unie.

 

Veletrh Víno & Delikatesy se již tradičně se koná pod patronací premiéra České republiky, místopředsedy Senátu ČR a českého ministra zemědělství.

 

Statistika veletrhu


„Máme radost, že se nám každoročně navzdory krizi daří zajistit návštěvnost profesionálů z gastronomie a obchodu. Statistická čísla se nám proto prakticky nemění. Jak potvrzují dlouhodobé trendy a grafy, zhruba 30 % profesionálů je přímo z gastronomie, 20 % tvoří obchodníci s vínem a delikatesami a zbytek jsou milovníci vín. Celkový počet vystavovatelů převyšuje dvě stě, přímí zahraniční vystavovatelé jsou zhruba z deseti zemí a počet návštěvníků se pohybuje každoročně mezi 14 až 15 000,“ uvedl fakta František Veselý, ředitel veletrhu. Podle pořadatelů je nejpřitažlivější pro profesionály z gastronomie setkání, kdy se prezentují dohromady jak tuzemská, tak i zahraniční vína na jednom místě. Pak si každý odborník může udělat ihned představu o tom, co je nejlepší na našem trhu. „Tuto naší zkušenost nám potvrdili i účastníci všech těchto zmíněných akcí a proto jsme rádi, že veletrh tato kritéria splňuje.“

Proč je komora hlavním partnerem


A proč si pořadatelé vybrali právě Agrární komoru za svého hlavního partnera? Jak uvedli, je to právě Agrární komora ČR, která již letos osmým rokem organizuje soutěže o nejlepší regionální potraviny. Je to právě ta organizace, která se snaží přiblížit zahraničním turistům naše regiony prostřednictvím českých dobrot z tuzemských, většinou rodinných, potravinářských firem, ale i ze selských dvorů. Pak je to i už tři roky trvající projekt, jímž se snaží agrární komora spolu s Billou nahrazovat zahraniční biopotraviny tuzemskými, vyráběnými v jednotlivých českých a moravských regionech, které jsou zaručeně kvalitní a nejezdí se s nimi do obchodů napříč přes celou Evropu nebo i z větších dálek.

„Pro české zemědělce a potravináře je právě tento veletrh možností, jak se představit s tuzemskými krajovými specialitami a delikatesami, kterými můžeme směle konkurovat zahraničním nebo i představit naše kulinární specifika. Máme co nabídnout nejen tuzemským, ale i zahraničním gurmánům,“ uvedl Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR.

Eugenie Línková