KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Rychlá reakce českých kontrolorů. Dvě stě tisíc vajec z Polska se vrací k výrobci

14/01/12
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

Kontroloři Státní veterinární správy zajistili v olomouckém Kauflandu zásilku polských vajec nejasného původu. Jejich výrobce totiž používá tzv. obohacené, ale i neobohacené klece, které jsou od začátku roku v Evropské unii zakázané. Inspektoři nařídili vejce vrátit do Polska.

 

Ministr zemědělství Petr Bendl vydal už koncem loňského roku českým kontrolním orgánům pokyn, aby se vejce z neobohacených klecí na náš trh nedostala.

V České republice byla poprvé zachycena vejce z chovu, který používá i neobohacené klece. Inspektoři Státní veterinární správy zjistili při kontrole v olomouckém obchodě, že vejce dodané polským výrobcem Ovotek Sp.z.o.o. nepocházejí výhradně od slepic chovaných v obohacených, komfortnějších, klecích. Polská firma dodala na český trh 200 000 kusů vajec, která už jsou rozvezená do 46 prodejen. Čeští kontroloři zajistili, aby se vejce s nejasně deklarovaným původem nedostala na český trh a nařídili je okamžitě vrátit do Polska. 

 

„Podobně budeme postupovat proti všem zjištěným případům. Je nemyslitelné, aby byli domácí producenti poškozováni na vlastním trhu tím, že respektovali požadavky evropské legislativy,“ řekl ministr Petr Bendl.

 

Evropská unie nařídila v roce 1999 producentům vajec, aby si nejpozději do konce roku 2011 pořídili pro své chovy klece, které slepicím poskytují lepší životní podmínky. V dodržování směrnice ale nebyly všechny členské země důsledné, a někde producenti vajec potřebné investice neprovedli. Tím získávají jednoznačnou konkurenční výhodu proti těm, kteří klece vyměnili a náklady musí promítnout do ceny vajec. České Ministerstvo zemědělství na problém upozornilo už v listopadu 2011. Všichni čeští drůbežáři už novou technologii používají.

 

Informace o zachycené zásilce:

vejce  „A“, původ Polsko, výrobce Ovotek  Sp.z.o.o., Bobrzany  1B, Malomice, se značením čísla producenta na vejci 3 PL 30221304

šarže:
Best Farm čerstvá vejce 30 ks,  hmotnostní skupina M , minimální trvanlivost 5.2.2012
Best Farm čerstvá vejce 10 ks,  hmotnostní skupina M, spotřeba také 5.2.2012.

 

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe