KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Plénum Parlamentu diskutuje o nejnovějších nástrojích pro překonání krize eurozóny

18/10/11
viz. zdroj

Zdroj: © Evropská společenství http://www.europarl.europa.eu/

 

Středeční rozpravu v plénu mezi poslanci, Komisí a Radou před klíčovým nadcházejícím zasedáním Evropské rady prostoupilo vědomí naléhavosti. Předseda Komise José Manuel Barroso představil komplexní "cestovní mapu ke stabilitě a růstu", jejíž součástí je mimo jiné rekapitalizace bank v rámci celé EU a další opatření hospodářské správy.

 

Někteří poslanci uvítali holistický charakter plánu, podle jiných postrádá plán ambice. Několik poslanců zpochybnilo plánovaný proces rekapitalizace.

         
Joseph Daul (EPP, FR): "Vítám Barrosovy návrhy. Musíme přestat pracovat po kapkách a přistoupit k problémům ambiciózněji".

 

Martin Schulz (S&D, DE): "Věděli jsme, co jsme s bankami měli udělat před třemi lety a přesto jsme neudělali nic. Pokud budou daňoví poplatníci zachraňovat banky, pak musí být banky podřízeny státům".

 

Guy Verhofstadt (ALDE, BE): "Rekapitalizace bank musí probíhat podle evropského plánu, nikoli podle plánů národních. Potřebujeme také co nejdříve euroobligace a je také nutné odstranit pravidlo jednomyslnosti u záchranného fondu".

 

Rebecca Harms (Greens, DE): "Dříve než začneme rekapitalizovat banky, podívejme se nejdříve jaké budou náklady. Pokud je budeme rekapitalizovat pak jejich praktiky platů a bonusů musí skončit".

 

Jan Zahradil (ECR, CZ): "Řešením není více Evropy a rekapitalizace, ale umožnění řízeného bankrotu a devalvace".

 

Lothar Bisky (GUE/NGL, DE): "Problém je, že se budeme snažit realizovat návrhy, které nám Barroso představuje. Navíc se opatření, která již máme, dotýkají občanů a ne těch, kteří krizi způsobili."

 

Nigel Farrage (EFD, UK): "Pokus zachránit euro je obrovské Penziho schéma".

 

Na záznam z rozpravy se můžete podívat prostřednictvím služby Video on Demand (odkaz níže).

 

Odkaz : 20111011IPR28925

Instituce − 13-10-2011 – 09:12, Plenární zasedání