KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Namibie má zájem o české know-how v oblasti zemědělských technologií pro produkci mléka a mléčných výrobků

21/10/11
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

14.10.2011 – Návštěva mléčné farmy, závodu na zpracování mléka a inseminační stanice býků byla na programu dvoudenní návštěvy namibijské delegace vedené náměstkem ministra zemědělství, vodohospodářství a lesnictví Andrew Ndishishim v ČR.

 

Dnes, na závěr návštěvy, po setkání s náměstkem ministra zemědělství Jurajem Chmielem podepsali Memorandum o porozumění.

„Těší mě zájem Namibie o české know-how v oblasti zemědělských technologií, zvláště technologií pro produkci mléka a mléčných výrobků. Věřím, že podpis Memoranda podpoří dobré vzájemné vztahy mezi našimi ministerstvy a stane se základem pro úspěšnou spolupráci v oblasti zemědělství, zemědělského výzkumu a zpracovatelského průmyslu,“ řekl náměstek ministra Juraj Chmiel.

 

Za poslední roky vzrůstá dovoz hovězího masa z Namibie do ČR. „Rádi bychom podpořili export tradičních českých vývozních produktů, jako jsou mléčné výrobky, pivo, pektiny, slad, minerální vody, nečokoládové cukrovinky a chmel do Namibie,“ uvedl náměstek Chmiel.

 

Vzájemný agrární obchod mezi ČR a Namibií je dlouhodobě zanedbatelný, ale od roku 1999 má stoupající tendenci, a to z úrovně jen několika desítek tisíc korun na zhruba 20 milionů korun po vstupu ČR do Evropské unie. Tvoří ho téměř výhradně dovoz do ČR. Ten v letech 2006 až 2009 stoupal, loni klesl na 32 milionů korun. V prvních sedmi měsících roku 2011 ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 vzrostl dovoz o pět procent. Nejvíce se dováží hovězí a rybí maso a filé, části rostlin pro parfumerii a lékařství a stolní vinné hrozny.

 

Z ČR se do Namibie v roce 2001 vyvezlo mléko v hodnotě kolem 600 tisíc korun a v roce 2006 margarín za zhruba 300 tisíc korun, v letech 2010 a 2011 pivo a lihoviny.