KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Krize eura: Poslanci požadují harmonizovaná opatření a reformy

18/10/11
viz. zdroj

Zdroj: © Evropská společenství, http://www.europarl.europa.eu/

 

Parlament vyzval v usnesení přijatém ve čtvrtek k vytvoření cestovní mapy EU pro ukončení krize. Doporučuje rekapitalizovat evropské banky, další harmonizaci národních daňových systémů, vydávání eurobondů a posílení opatření správy hospodářských záležitostí v eurozóně.

 

Poslanci v usnesení naléhají na Evropskou komisi, aby navrhla unijní plán na obnovení důvěry finančních trhů s jasným harmonogramem jeho provádění. Plán by neměl využívat mezivládních nástrojů, ale být plně prováděn v institucionálním rámci EU, dodávají.

 

Parlament se domnívá, že rekapitalizace bank by měla probíhat na úrovni EU a neměla  by vycházet z národních priorit. Dále by měla být dokončena reforma regulace finančních trhů, aby hospodářství EU lépe odolávalo budoucím krizím. Členské státy by měly harmonizovat své daňové systémy a přijmout konkrétní opatření proti daňovým podvodům, píše se v textu.

 

Eurobondy a projektové dluhopisy

Poslanci volají po zavedení projektových dluhopisů na podporu investic a mechanismu umožňujícího Komisi rychlé prosazování pravidel jednotného trhu v členských státech.

 

Komise by měla pro vypořádání se s krizí v eurozóně podat do konce roku 2011 zprávu o proveditelnosti vydávání eurobondů na základě společné odpovědnosti, říkají poslanci a zároveň zdůrazňují, že by tento krok posílil fiskální kázeň a prostřednictvím trhů zvýšil stabilitu eurozóny. Konečně by měla být posílena správa ekonomických záležitostí zemí platících eurem, píše se v textu.

 

Další kroky

 

Usnesení bude předáno Evropské radě, která se bude konat v Bruselu 23. října.

 

Odkaz : 20111012IPR29111

Instituce − 13-10-2011 – 13:17, Plenární zasedání