KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

AK ČR podporuje novelu zákona o rozpočtovém určení daní zmírňující diskriminaci malých měst a obcí

23/09/11
viz. zdroj

Zdroj: AK ČR

 

V Praze dne 20. září 2011

AK ČR se připojuje k aktivitám vyvolaným a zastřešeným Sdružením místních samospráv ČR a Spolkem pro obnovu venkova ČR, jejichž cílem je podpora návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní směřujícího ke zmírnění stávajících neodůvodněných rozdílů v příjmech samospráv a diskriminaci obcí a měst do 150 tis. obyvatel.

 

AK ČR je tak dalším ze zájmových nevládních sdružení, které se připojuje k iniciativě demonstrativního setkání a pochodu starostů, konaného dne 21. září tohoto roku v Praze a žádá schválení předložené novely z důvodu jejího významu pro budoucnost převážné většiny našich spoluobčanů jako cesty k posílení ekonomické stability obcí, měst a venkova jako celku.

 

Jak k události uvedl Jan Veleba, prezident AK ČR: „Spravedlivé posílení příjmů malých měst a obcí je jedna ze vhodných možností jak pomoci vyrovnat podmínky a posílit pozici venkova České republiky. Všichni víme, že venkov současnosti má mnoho vlastních problémů, proto je v našem zájmu mu tímto jednoduchým způsobem pomoci tak, aby byl plnohodnotným prostorem k životu a hlavně prostředím kde lidé mohou a chtějí žít. I proto má zítřejší akce mou plnou podporu.“

 

Návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní byl Ministerstvem financí předložen v září 2011 na jednání vlády s tím, že jeho cílem je upravit financování samospráv tak, aby se snížil diskriminační rozdíl mezi příjmy na obyvatele čtyř největších měst, tedy Prahou, Brnem, Ostravou a Plzní a obyvateli všech ostatních měst a obcí v České republice.

 

Jan Veleba
prezident AK ČR