KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Podle německých vědců epidemie Escherichia coli v SRN skončila

02/08/11
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

Ústav Roberta Kocha (RKI) se sídlem ve spolkové zemi Berlín prohlásil v 26. července 2011 střevní epidemii šířenou bakterií enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) v Německu za ukončenou. Poslední zjištěný nový případ nakažení byl hlášen před třemi týdny, což je pro tuto nemoc inkubační doba.

 

Celkem si choroba v Německu vyžádala 50 obětí. Podle RKI skončila největší epidemie EHEC ve Spolkové republice Německo.

 

RKI zaznamenal od prvního nahlášeného případu choroby v polovině května 2011 ve spolkové zemi Hamburk celkem 4 321 případů. Ve 3 469 případech se potvrdilo, že se opravdu jedná o epidemické onemocnění šířené bakterií enterohemoragická E. coli; ostatní podezření nebyla prokázána nebo nebyla objasněna. Někteří nemocní totiž nebyli nakaženi zjištěnou zmutovanou bakterií – měli silný průjem, bolení břicha a nevolnost způsobené jinými původci.

 

U 852 pacientů vedla nákaza k těžkým komplikacím označovaným jako hemolyticko-uremický syndrom (HUS٭), při němž selhávají ledviny a vyskytuje se chudokrevnost. Padesát pacientů na onemocnění EHEC nebo HUS zemřelo.

 

Kochův ústav bude původce nákazy, zmutovanou bakterii O104:H4 a onemocnění které vyvolává nadále důkladně sledovat. Vzhledem k vysoké pozornosti vyvolané EHEC v důsledku epidemie bude k dispozici více hlášení o případech nákazy než dosud a podle vědců z RKI se očekává, že jednotlivé případy onemocnění jsou možné i po skončení epidemie.

 

٭Shiga toxiny (STEC) obsahují podskupiny E. coli s mnoha různými vlastnostmi a faktory virulence. Jednu podskupinu STEC tvoří EHEC. Organismy v této podskupině se dávají do souvislosti s řadou problémů, např. vodovým průjmem, krvavým průjmem (hemoragická kolitida) a hemolytickým uremickým syndromem (HUS). Obecně platí, že všechny EHEC jsou STEC, avšak ne všechny STEC jsou EHEC. Hlavní patogenní EHEC na světě je E. coli O157:H7.