KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Největší podpásovka od ministra zemědělcům

09/08/11
viz. zdroj

Zdroj: AK ČR

 

I zemědělci okresu Ústí nad Orlicí jsou hrubě nespokojeni s rozhodnutím ministra zemědělství o zastavení podpory výstavby bioplynových stanic.

 

Je to typický příklad antikoncepce zemědělství, kdy se školíme o vhodnosti výstavby bioplynek, vyhlásíme 13. kolo příjmu žádostí, žadatelé absolvují nespočet jednání a vydají značný obnos finančních prostředků na projekty, stavební povolení, pracně dojednají s bankami úvěry a pak se jedním nepochopitelným rozhodnutím vše zruší. Tím Česká republika přijde asi o 500milionů korun z Evropské unie, která se na financování těchto projektů podílí největší měrou. Tak se ptám, co to je za koncepci zemědělství? Kdo zaplatí vynaložené finance za projekty a náklady s tím spojené? Jak máme důvěřovat v politiku resortu a v politiky?

Média uvádí, že rozhodnutí ministra o zastavení podpory v oblasti spolufinancování bioplynových stanic bylo na pokyn premiéra. Tak od toho nás podpásovky nepřekvapí! Vzpomínám si na jeho vystoupení v Lucerně, na jeho sliby zemědělcům … A kde je skutek?
Co mne ale nejvíce zaráží, to je přístup ministra zemědělství Ivana Fuksy, že nedávno vyhlášený podporovaný program výstavby bioplynových stanic neobhájil. Takhle se za resort nebojuje, zvláště potom, co mu zemědělci v nedávné době dali nemalou podporu k setrvání ve funkci ministra, když ho chtěli Věci veřejné z funkce ministra odvolat. To je téměř největší podpásovka, kterou zemědělci dostávají.

Toto rozhodnutí nemá žádné odborné pozadí, ale jedná se vyloženě o lobby a politickou hru.

Pokud se nebudou žádosti o podpory administrovat, tak může ministr ze svého molochu propustit řadu úředníků, čímž přinese do pokladny státu, za kterou tak bojuje, nemalé finance. (I modelky a misky mají svou cenu, pod kterou nepůjdou.)

Zemědělci se díky tomuto rozhodnutí dostávají do patové situace. Na jedné straně ministerstvo pouze přihlíží neustále se snižujícímu rozměru českého zemědělství, na druhé straně společně s premiérem svým rozhodnutím zabrání v ekonomickém rozvoji, a kdyby to nepomohlo, tak ještě prodávají půdu cizincům.

Kdyby to pánové z vlády se šetřením financí mysleli vážně, tak ve zrychleném řízení přijmou zákon, který zajistí, že se v resortech přestane rozhazovat a krást, ale to se u této „party“ nedočkáme.

Václav Koblížek
Agrovenkov, Ústí nad Orlicí