KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

V čele Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství stane Brazilec

01/07/11
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

Těsným počtem hlasů zvítězil v tajné volbě Brazilec José Graziano da Silva, v nadcházejících letech tak povede Organizaci spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO). Jeho jediným vážným protikandidátem byl bývalý dlouholetý ministr zahraničních věcí Španělska, Miguel Ángel Morationos Cuyaubé.

 

O volbě nového generálního ředitele rozhodlo 37. zasedání Konference FAO ve dnech 25. 6. – 2. 7. 2011, kterého se v Římě účastní ministři zemědělství z více než 190 členských zemí organizace. Evropské regionální skupině při FAO bude v druhém pololetí 2011 předsedat Česká republika, zaměřit se chce právě na urychlené dokončení reformy organizace.

Delegaci ČR na jednání vede ministr zemědělství Ivan Fuksa, který využil přítomnosti svých resortních protějšků i k řadě bilaterálních jednání. „V Římě jsem například diskutoval s ministrem zemědělství Namibie o možné české pomoci při rozvoji agrárního sektoru jejich země, zatímco při jednání s italským ministrem jsem se soustředil na  trvalé úsilí České republiky o prosazení spravedlivých podmínek českých farmářů v EU. Se slovenským ministrem jsme probrali spolupráci při prosazování společných zájmu v zemědělské politice,“ uvedl ministr Ivan Fuksa.

 

ČR je pro země střední a východní Evropy vzorem úspěšného partnera ve FAO, který se kontinuálně spolupodílí na řešení globálního problému hladu a chudoby. promítlo se to  i do rozhodnutí pověřit ČR od 1. 7. do 31. 12. 2011 předsednictvím Evropské regionální skupiny formované při FAO. Úlohou Česka tak bude ve spolupráci s ostatními regiony světa usilovat o urychlené dokončení nastolené reformy organizace. Ta má FAO přinést výrazné snížení provozních nákladů, transparentnost  a vyšší míru úspěšnosti nejen při zvyšování potravinového zabezpečení rozvojových zemí, ale také napomoci vytvoření stabilnějšího prostředí na komoditních trzích, a to zejména s ohledem na aktuální trend růstu a nestálosti cen potravin, kterým bude svět v nejbližší budoucnosti s velkou pravděpodobností vystaven.

 

Graziano da Silva doposud zastával funkci regionálního představitele FAO pro Latinskou Ameriku a Karibik. S činností organizace se tak mohl v posledních letech detailně seznámit a očekává se, že tuto znalost využije při tolik potřebné reformě FAO. Ve funkci šéfa nahradí Graziano počátkem příštího roku Senegalce Jacquesa Dioufa, který vedl FAO posledních téměř dvacet let.