KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství I. Fuksa navštívil Izrael, spolupráce v agrární oblasti je podle něj perspektivní

29/07/11
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

Pro spolupráci mezi Českou republikou a Izraelem se otevírá široký prostor především v oblasti špičkových zemědělských a potravinářských technologií, genetických zdrojů, hospodaření s půdou, vodou, lesy a také v oblasti biotechnologií.

 

Ve všech těchto oblastech je na co navazovat, ať už jde o dosavadní spolupráci univerzit, výzkumných institucí, veterinárních služeb i podnikatelů. Vyplývá to z několikadenní pracovní návštěvy ministra zemědělství Ivana Fuksy v Izraeli.

 

„Spolupráci v zemědělství pokládám za prospěšnou a perspektivní pro obě strany. Vytvořené kontakty jistě uspíší i vzájemnou komerční spolupráci, což je jedině dobře, protože agrární obchod nenaplňuje zcela potenciál obou zemí. Například dovoz z Izraele do ČR dlouhodobě převyšuje vývoz z ČR do Izraele,“ řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa, kterého na návštěvu pozvala jeho izraelská kolegyně Orit Noked.

 

Pokud jde o export českého zboží, určité zlepšení ministr očekává s dalším uvolněním obchodu v rámci vývoje Asociační dohody mezi Izraelem a EU a od nové spolupráce veterinárních služeb. Prostor vidí i v oblasti špičkových zemědělských a potravinářských technologií a techniky. V delegaci s ním proto byli například zástupci zemědělských a lesnických podniků, potravinářských podniků a investičních společností.

 

V kibucu Maagan Michael navštívil ministr Fuksa rybářskou sladkovodní farmu, kde ocenil spolupráci Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech s rybářskými pracovišti v Izraeli. Podpora sladkovodního rybářství je ostatně jednou z ministrových priorit. Do ČR zasahují i aktivity významné potravinářské společnosti Osem Group z města Sderot. „Firma působí v USA, Velké Británii a Česku, kde byla v roce 2007 vybudována pobočka specializující se na výrobu náhražek masa pro vegetariány,“ uvedl ministr. Příkladem komerční spolupráce je dlouhodobý rozvoj firmy Netafim Czech, která v zemědělství uplatňuje izraelské závlahové technologie. Sídlo podniku Netafim, který je světovou jedničkou v oblasti zavlažovacích systémů, v kibucu Chacerim byl také jednou ze zastávek ministra a jeho doprovodu.

 

V programu pobytu nechyběla návštěva Českého lesa v Satiru v Negevské poušti, kde ministr Ivan Fuksa zasadil morušovník a kibuc Kfar Masaryk, tedy Masarykovu vesnici na severu Izraele. Kibuc založili židovští emigranti z Československa a Litvy, k nimž se později připojili mladí polští emigranti.

 

Obrat agrárního obchodu ČR s Izraelem od roku 2002 stoupá s mírným propadem v roce 2008 zapříčiněným poklesem v dovozu. Ten však dlouhodobě převažuje nad vývozem. Loni dosáhl obrat agrárního obchodu ČR s Izraelem rekordních 528 milionů Kč, meziročně tak vzrostl o zhruba 5%. Vývoz, který dlouhodobě mírně roste, dosáhl v roce 2010 hodnoty 89 milionů Kč a meziročně narostl o 8%. Česko vyváží pivo, džemy, cukrovinky, minerálky, mák, cukr a cigarety, z Izraele dováží potravinové přípravky, papriku, ovocné šťávy, farmaceutické rostliny.