KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Férové ceny pro výrobce mléka

01/07/11
viz. zdroj

Zdroj: Pavel Poc poslanec EP za ČSSD

 

Evropští sociální demokraté podpořili vznik nových pravidel, které znemožní velkým distribučním společnostem tlačit výkupní ceny mléka pod úroveň výrobních nákladů.

 

Brusel, 29. června 2011 – Rozdíl mezi výrobními cenami mléka a tím, co platí spotřebitelé, by se měl zmenšit. Výbor Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj totiž přijal návrh nové legislativy která umožní organizacím producentů kolektivně vyjednávat smlouvy se zpracovateli.

 

"Už by se tedy neměly opakovat situace jako byla mléčná krize v roce 2009," poukazuje český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc na stav před dvěma lety, kdy tisíce evropských zemědělců vylévali mléko do kanálů nebo na pole. Výkupní ceny mléka totiž spadly hluboko pod výrobní náklady a řada producentů doslova bojovala o holou existenci. To vše ve stejné době, kdy marže obchodníků s mlékem naopak rostly.

 

"Krize ukázala dvě věci. Jednak, že trh rozumnou míru regulace nutně potřebuje, a jednak že profit producentů mléka končí vesměs v kapsách obchodních řetězců. Navržená pravidla jsou alespoň krokem k férovějšímu a průhlednějšímu obchodu s mlékem a snad i ke stabilizaci cen," říká europoslanec Poc.

 

Podle návrhu legislativy, kterou přijal Výbor Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj venkova, bude umožněno organizacím producentů kolektivně sjednávat smlouvy se zpracovateli a tím získat lepší ceny až na 40% veškeré domácí produkce. Tyto smlouvy budou povinné v celé Evropě a budou obsahovat stejné podmínky, aby se zajistila konzistence a transparentnost.

 

Za situaci přitom mohla do jisté míry právě Evropská unie. Část pravicových politiků totiž v EU během posledních let vehementně prosazovala ústup od intervenčních mechanismů s tím, že trh většinu problémů vyřeší sám.

 

"Ve skutečnosti tím ale zemědělce vydali napospas zpracovatelům a obchodním řetězcům," konstatuje český poslanec Evropského parlamentu Poc. Ti například nutili výrobce uzavírat měsíční kontrakty na výkup mléka. "To je ale stejně absurdní, jako kdyby musel zaměstnanec uzavírat každý měsíc novou pracovní smlouvu za jinou mzdu. Nicméně teď by tato praxe měla skončit. Pravidla totiž zavádí roční smlouvy s fixní cenou," dodává Poc.

 

RNDr. Pavel Poc Poslanec Evropského parlamentu za ČSSD Člen výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), člen delegace ve Výboru pro parlamentární spolupráci EU-Rusko.

Více informací včetně odkazu na www.pavelpoc.cz nebo: Vladislav Podracký, tel.: +420 603 815 770, E-mail: vladislav.podracky@seznam.cz www.pavelpoc.cz

Zařazeno v Aktuality, Mléko a maso