KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Dobrá sklizeň tlačí ceny dolů

01/07/11
viz. zdroj

Zdroj: www.colosseum.cz

 

Lidové noviny, 28.6.2011

Ceny obilovin prudce klesají. Znehodnocení se v minulém týdnu dočkala zejména pšenice. Cena dokonce otestovala nejnižší úroveň od července 2010. Jednou z příčin jsou známky zrychlující se sklizně v USA, která zvyšuje objem dostupných zásob.

 

Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) sklidili tamní zemědělci k 19. červnu 31 procent ozimé pšenice. Pětiletý průměr ve stejném období přitom činí 22 procent. Podle posledního odhadu USDA z devátého června dosáhne zmíněná sklizeň 1,45 miliardy bušlů. Cenu tlačí dolů i očekávané zvýšení nabídky z Ruska, které od prvního července zruší zákaz vývozu obilovin. Ten byl uveden v platnost minulý rok po devastujícím suchu.

O něco lépe si vedla kukuřice. I její cena se však propadla na tříměsíční minimum. Sklizeň ve světě se bude letos již popáté pohybovat na rekordně vysoké úrovni. Lepší počasí v USA umožnilo tamním farmářům větší osetí. Přibližně 69 procent úrody je v dobrém až výborném stavu. Spolu s produkcí se ovšem zvyšuje i poptávka po potravinách, spotřeba v oblasti výroby etanolu a výkrmu hospodářských zvířat. Nabídka nestačí držet krok a zásoby tak znovu poklesnou. Uspokojí 47denní spotřebu, což je nejnižší hodnota od roku 1974. Společnost Morgan Stanley varuje, že případné zhoršení situace na trhu by mohlo vést k cenám komodity na úrovni devíti dolarů za buši. USDA počítá v sezóně 2011-2012 s růstem globální produkce o 5,6 procenta na 866,2 milionu tun. Poptávka by se měla pohybovat na úrovni 871,7 milionu tun.

Investoři a spekulanti redukují své pozice v zemědělských plodinách. V týdnu končícím 21. června se jejich čistá nákupní pozice v tomto sektoru snížila o 12 procent. To je největší propad od poloviny března. U pšenice jsou investoři už v čisté prodejní pozici, což je stav, kterého jsme byli svědky naposledy v listopadu minulého roku.

 

Boris Tomčiak, analytik, Colosseum, 28.06.2011