KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Bramboráři se setkají ve Velké Británii

13/07/11
viz. zdroj

Zdroj: AK ČR – Eugenie Línková

Místem Světového bramborářského kongresu bude ve dnech 27.-30. května 2012 Veľká Británie, konkrétně metropole Skotska Edinburg. Není to náhoda. Tato země patří nejen mezi významné světové pěstitele brambor, ale je také místem jednoho z nejmodernějších výzkumných center, kde se šlechtí nové odrůdy.

Cílem kongresu, který sa koná každé tři roky, je dostat bramborářské odborníky z celého světa pod jednu střechu, aby si vyměnili nejnovější poznatky o této plodině, která patří v mnohých zemích mezi nezastupiteľné součásti tamějších jídelních lístků.

Podle prezidenta kongresu Allana Parkera, na programe budou jak technické, tak i komerční otázky okolo pěstování, výzkumu, šlechtění i prodeje této plodiny. Profesor Ian Crute, přední vědec společnosti AHDB, říká: „Členové vědecké komunity, kteří se tohoto světového setkání zúčastní, si především uvědomují, že není třeba jen zvýšiť efektivitu výroby v tomto sektoru, ale v krátkém čase – už v roku 2050 – bude nutné nakrmit o tři miliardy lidských úst více.“

 

S přednáškou na kongresu, jehož hlavním sponzorem je společnost Bayer CropScience, má vystoupit také hlavní vědecký poradce britské vlády profesor Sir John Beddington. Má se zabývat především světovou potravinovou bezpečností v nejbližších dekádách a tím, jak mohou politici ovlivnit udržitelnost životního prostředí právě i za pomoci pěstování brambor.
Registrovat na kongres se dá na www.wpc2012.net, pričemž organizátoři počítají také se společenským programem, jako bude golfový turnaj, nebo návštěva výrobny skotské whisky. Závěrečný banket se uskuteční na královské jachtě Britannia.