KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Kukuřice je rekordně drahá

17/06/11
viz. zdroj

Zdroj: Lidové noviny, 16.6.2011

 

Cena kukuřice v USA vyletěla na počátku týdne na nový historický rekord 800 US centů za bušl. Za poslední rok se její cena více než zdvojnásobila. Příčinou je velmi nepříznivé počasí v USA. Kvůli němu by produkce neměla dosáhnout plánovanou úroveň.

 

Ve Spojených státech, které jsou největším producentem kukuřice na světě, byly na jaře zaregistrovány nadměrné deště. Ty výrazně zpomalily výsev. Podle odhadu Ministerstva zemědělství (USDA) oseli američtí farmáři jenom 90,7 milionu akrů. Na počátku jara se očekávalo, že zemědělci přidělí kukuřici plochu 92,2 milionu akrů. Na straně poptávky se očekává výrazný vzestup. Rekordní objem kukuřice by měla spotřebovat Čína, což je dáno zejména rozšiřováním stád hospodářských zvířat. Převis poptávky nad nabídkou bude mít na globální zásoby neblahý vliv. Podle předpovědi USDA propadnou konečné světové zásoby kukuřice na osmileté minimum 112 milionů tun. V končícím marketingovém roce 2010/11 se zásoby pohybují mírně nad hranicí 117 milionů tun. Poměr zásob ke spotřebě může být na konci sezóny 2011/12 na kritické úrovni 13 procent.

Chovatelé hospodářských zvířat, kteří kupují až 60 procent nabídky kukuřice, by se měli připravit na možnost dalšího prudkého zdražení této komodity. Vzhledem k extrémně nízkým zásobám může jakýkoliv produkční výpadek způsobit nedostatek kukuřice na trhu. Odhad celosvětové spotřeby ještě může být upraven vzhůru, protože producenti biopaliv mají zájem zvyšovat výrobu.

 

Autor: Boris Tomčiak, analytik Colosseum