KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Výrobci krmiv si můžou půjčit až 300 tisíc tun obilí ze Správy státních hmotných rezerv  

04/03/11

Vláda schválila návrh ministra zemědělství Ivana Fuksy, kterým reaguje na aktuální situaci na trhu s obilovinami určenými pro výrobu krmiv. Obilí ze Správy státních hmotných rezerv můžou využít hlavně chovatelé prasat a drůbeže. Půjčka je zpoplatněná a vratná nejpozději do konce roku.

 

Výrobci krmiv si můžou ze státních hmotných rezerv půjčit maximálně celkem 300 tisíc tun obilovin. Všechno obilí budou muset vrátit z letošní úrody do konce roku 2011.

 

Výrobci krmiv se už od počátku roku 2011 potýkají s nedostatkem starších a vyzrálých obilovin vhodných pro zpracování na krmivo. Nejvíce tento nedostatek postihuje chovy prasat a drůbeže.

 

„Chovy prasat se dlouhodobě potýkají s problémy, proto jsme našli rychlé řešení, a to ve formě přechodného využití zásob obilovin uložených ve státních hmotných rezervách,“ řekl ministr Ivan Fuksa.

 

K datu 25. 2. eviduje Správa státních hmotných rezerv požadavek výrobců krmiv na celkem 100 tisíc tun krmného obilí. Z dlouhodobých zkušeností vyplývá, že požadavky na zápůjčky z hmotných rezerv budou v předsklizňovém období ještě narůstat a mohou dosáhnout až 300 tisíc tun. Právě toto množství si budou moci zemědělci vypůjčit ze skladů Správy státních hmotných rezerv.

 
 „Podmínkou půjčky je bankovní garance za cenu, za kterou v případě nevrácení půjček bude moci Správa státních hmotných rezerv obilí ze sklizně 2011 nakoupit, tak aby jí nevznikly ztráty,“ dodal ministr Fuksa.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, www.eagri.cz