KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zvyšující se ceny potravin mění svět

28/02/11

Index cen potravinářských komodit se ke konci ledna vyšplhal na nová maxima a překonal dosavadní rekordy z roku 2008. Za posledních šest měsíců vzrostl o 33,8%. Potravinová krize roku 2008 vedla k nepokojům v řadě zemí světa a scénář se začíná pomalu opakovat.
 

 

Centrem protestů bývají tradičně chudé země, kde většina celkových příjmů domácností obratem směřuje na nákup potravin. V zemích jako Bangladéš, Maroko, Nigérie, Ázerbájdžán, Vietnam nebo Alžírsko tvoří výdaje domácností na potraviny více jak 50% z jejich celkové spotřeby. Není se tedy čemu divit, že lidé vyrážejí do ulic. Rekordní ceny některých obilovin či olejnin však nejsou špatnou zprávou pro každého. Úsměv na rtech vykouzlí bezesporu zemědělcům. Potvrzují to i poslední údaje ministerstva zemědělství v USA. Z nich vyplývá, že v minulém roce byl čistý zisk zemědělského sektoru ve Spojených státech přibližně 79 miliard dolarů, což je o 27% více oproti předchozímu roku. V tomto roce se předpokládá další růst o 20% na rekordních 95 miliard dolarů. Na nové maximum by měly vzrůst i tržby. Zemědělský sektor byl ve světě několik let poměrně nevýnosným a nepopulárním podnikáním. V poslední době ovšem prožívá renesanci a začíná opět přitahovat pozornost. Zvyšující se ceny potravin rázem opomíjený sektor zatraktivnily. Z růstu cen těží i Spojené státy, které patří k největším producentům a vývozcům zemědělských komodit na světě. Zájem o potraviny z USA se v posledních letech neustále zvyšuje, což se pozitivně projevuje i na tamní míře celkových exportů. Příznivé období pro zemědělce navíc v největší ekonomice světa pomáhá částečně redukovat i vysokou nezaměstnanost.

 

Autor: Petr Čermák, Colosseum

Zdroj: Colosseum, a.s., www.colosseum.cz