KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zemědělci: Jak se hlavní hygienik postaví k dioxinům?

10/01/11

Hlavní představitelé agrárního sektoru ČR na mimořádné schůzce dne 6. 1. 2010 rozhodli vyzvat hlavního hygienika ČR a náměstka ministra zdravotnictví pro ochranu a podporu veřejného zdraví Michaela Víta, aby zaujal konkrétní stanovisko k německému skandálu s výskytem dioxinů ve vejcích a vepřovém mase.

 

 

“V poslední době jsme zaznamenali indicie o nárůstu dovozu vajec z Německa. Máme to dokladované od některých obchodníků,“ uvedl na schůzce předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský.

Jan Veleba, prezident AKČR zase přítomné informoval o svých obavách z dovozu německého vepřového masa. “Chceme proto prosadit, aby se postupně značila na veškerém mase země původu. Zatím se importuje maso, tady se přebaluje a na konečném obalu už není odkud bylo dovezeno,“ dodal Veleba.

„Obracíme se na hlavního hygienika, aby neméně tak pohotově zareagoval na tuto velkou kauzu jako tomu bylo s jeho loňským vystoupením k mléčným automatům, kdy varoval české spotřebitele před pitím tohoto mléka a vypočítával co vše z něj mohou lidé získat za choroby. To velmi české zemědělce poškodilo a ani pozdější výmluvy na předběžné varování zcela nezbavily lidi naprosto neopodstatněného strachu z mléka z automatů,“ řekl na jednání Zdeněk Koubek, předseda Českomoravského svazu podnikatelů v zemědělství.

Tito tři zástupci více než dvou třetin českých zemědělců z dnešního jednání poslali Michaelu Vítovi oficiální žádost, aby se ke kontaminaci masa a vajec v sousedním Německu veřejně vyjádřil a navrhl způsob, jímž by se k českým obyvatelům tyto zdraví nebezpečné potraviny nedostaly.

Eugenie Línková