KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Trmický lihovar nevyrábí, dluží miliardu a hledá kupce

12/01/11

Zdroj: Aktuálně.cz


Průmyslový lihovar PLP v Ústí nad Labem – Trmicích bojuje o přežití. Od druhé poloviny listopadu nevyrábí a hledá nového kupce, který by mu pomohl produkci obnovit.
Dluhy lihovaru dosahují 1,5 miliardy korun, což je účetní hodnota veškerého majetku. Část z 99 zaměstnanců je doma za omezenou mzdu a firma počítá s propouštěním, řekl insolvenční správce lihovaru Aleš Klaudy.
Lihovar PLP provázely problémy od začátku provozu na podzim 2007. Nikdy nepřekročil rámec zkušebního provozu, není zkolaudovaný a jeho vedení se muselo několikrát rozhodovat, jestli přerušit provoz, nebo fungovat načerno.
Velké plány na produkci 100 milionů litrů biopaliva ročně vzaly za své a v posledním roce prodělával každý den svého provozu asi 500 000 korun, vyplývá z dokumentace insolvenčního řízení. Na svou stranu si nikdy nezískal ani místní, kterým vadil jeho zápach.

Věřitelé dali souhlas k rozprodeji
Zástavní práva k objektům a technologiím převzaly už v březnu 2010 věřitelé, především banka ČSOB. Ta později při rozhodování o insolvenci nepodpořila návrh uspokojení svých pohledávek reorganizací, čímž dala prakticky souhlas k rozprodeji firmy.
V prosinci převzal lihovar insolvenční správce Klaudy, podle nějž majitel počítá s propouštěním alespoň části zaměstnanců. "Část jich je doma, zbytek se podílí na ostraze, temperování a inventarizaci objektu," řekl Klaudy. PLP má krom bank i značné závazky vůči dodavatelům obilí, energií i dopravcům.
Továrna se stavěla v licenci švédské firmy Chematur Engineering AB. Technologie měla být podle dobových prohlášení nejpokrokovější na světě. Právě technologie je podle Klaudyho jednou z příčin, proč má miliardový projekt problémy.

Nezkušenost švédského dodavatele
"Ty příčiny jsou podle mého dvě. První z nich je poněkud nezvládnutá technologie, švédský dodavatel nikdy nic takového nestavěl, a ten experiment se tak docela nepovedl," řekl.
Druhý problém je podle něj v samotném trhu s biopalivy. "Je velmi turbulentní, protože podléhá státním regulacím. Možná se na něj šlo s příliš velkým očekáváním," dodal správce.
Majoritním akcionářem PLP je původně teplická společnost Vodohospodářské stavby, která měla na začátku pětapadesátiprocentní podíl, zbytek patří další severočeské stavební společnosti ESB. Obě firmy financovaly z vlastních zdrojů asi 30 procent nákladů, tedy asi 500 milionů, zbytek pořídily z úvěru.
Na konci letošního roku firmu opustil ředitel Pavel Nohava, který se nechce k jejímu fungování vyjadřovat. "Už nemám kompetence to nějak komentovat a vlastně ani nechci," řekl Nohava. Nikoho ze současného vedení se kontaktovat nepodařilo.

Hledá se investor
Insolvenční správce se teď snaží hlavní aktiva prodat investorovi, který by v ideálním případě zajistil pokračování výroby.
"Zájemci existují a je jich dokonce víc," řekl Klaudy, přesnější identifikaci ale odmítl. Tržní hodnota lihovaru se podle něj pohybuje okolo 750 milionů korun, možná i o něco více. To závisí i na tom, jak se podaří vyřešit legislativní problémy lihovaru včetně kolaudace.
Zkušební provoz je prodloužen do dubna příštího roku. Celý objekt je těsně před kolaudací, která závisí prakticky jen na přání kupce, protože za určitých okolností by pro něj bylo lepší si provoz kolaudovat ve vlastní režii, řekl Klaudy.
Silnější investor s vybudovanou pozicí na trhu by mohl být v provozování lihovaru úspěšnější, připustil.

Zdroj: Aktuálně.cz