KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pozor u pasterovaného mléka

31/01/11

I u pasterovaného mléko může při nesprávném způsobu skladování výrazně narůst počet choroboplodných zárodků

 

 

Pasterizované mléko musí být ošetřováno velmi obezřetně, protože jinak v něm opět velmi rychle stoupne počet zárodků, jak dokládají závěry amerických vědců, kteří v podmínkách běžné zemědělské praxe na mléčných farmách v Pennsylvánii prověřovali různá pasterovaná mléka. Vědci odebírali vzorky mléka před a po pasteraci a také přímo z napájecího vědra pro telata. Vzorky byly odebírány dvakrát denně po dobu 15 dní. Vzorky byly přímo po odebrání zamrazeny a později analyzovány na celkový počet buněčných elementů, KNS (koaguláza-negativních stafylokoků), streptokoků z vnějšího prostředí, zárodků Staphylococcus aureus a Staphylococcus agalactiae.

 
Výsledky: Před pasterací vykazovalo 68 procent vzorků celkový počet buněčných elementů pod 20 000 KBE (kolonie tvořících jednotek)/ml a 39 procent pod 100 KBE/ml koliformních zárodků. Po pasteraci 96 procent vzorků vykazovalo celkový počet buněčných elementů nižší než 20 000 KBE/ml a 92 procent pod 100 KBE/ml koliformních zárodků. Po pasteraci opět výrazně stoupla koncentrace baktérií, uvedli vědci. V některých případech byl počet choroboplodných zárodků v čase příjmu mléka telaty opět tak vysoký jako před samotnou pasterací. Tyto výsledky ukazují, jak důležité je správné ošetření mléka po pasteraci.
 
Více informací je k dispozici na adrese www.journalofdairyscience.org

 
Vorsicht beim Pasteutisieren Dlz primus rind, , 2011, č. 1, s. 18