KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Tisková zpráva z Hory Svaté Kateřiny

17/12/10

Zdroj: p. Petr Pakosta

ze zasněženého bílého pohraničí bez hranic – z Krušných horách
 
 
První část – zpráva se zpěvem a světýlkama.
 
Již tuto adventní sobotu (18.12.) od 17 hod. vystoupí české děti z místní Základní školy v Hoře Svaté Kateřiny v sasském Seiffenu a budou zpívat koledy na druhé starně hranic. A to na známých, nádherně zářicích, adventních slavnostech. Krojovaný a svítící průvod, a hlavně rozřázené oči dětí tam budou obdivovat v čele průvodu Weih-nachstmanna (Vánoční muž – německý Ježíšek). Ten potom v 17.45 před tamní radnici bude rozdělovat z velkého pytle dětem podle jejich přání dárky. Ty také budou darovány dětem z Hory Svaté Kateřiny  za hezké zpívání , ale také i proto, že si  o ně do Seiffenu napsaly.
Ví se tradičně o tom, že tyto adventní slavnosti, průvod , hudba, světla i zpívání jsou skutečným slavnostním neopakovatelným zážitkem. Všichni , kdo uslyší mimo jiné zpívat české děti v neměckém Seiffenu budou dlouho vzpomínat a vyprávět.
 
Druhá část – zpráva o putovním světle z Betléma. (pozor přílohy !)
 
Jedna možná neznámá věc o tomto Betlémském světle! V Sasku tento český zvyk neznali. Teprve pře třemi lety přívitali v sousedním pohraničí nabídku českých skautů si přijít pro plamínek pro svůj domov, který je započat až v biblickém Betlémě. Nádherný zvyk.
Kdo si bude chtít přinést plamínek do svého domova, dozví se, kde bude jej možno připálit , v nasledných přílohách a to např. v Hoře Svaté Kateřiny na městském úřadě.
Ostatní zajímavostí o tomto světelném poselství najdete v barevné příloze teto internetové tiskové zprávy
 
Třetí část – zpráva o krásném zvyku Půlnoční mše na Štědrý den v Hoře Svaté Kateřiny
 
Ta se tradičně bude opět konat v částečně opraveném, krásném, prastarém kostele sv. Kateřiny v Hoře Svaé Kateřiny za zvuku zvonu z roku 1616 odlitého zde na náměstí. Letos bude tato slavnost přesně o půlnoci. Celebrovat bude pan farář Hurt a zpívat koledy mohou s Aničkou z Dětského domova nebo s varhanama pana faráře Harzera ze Seiffenu¨všichni, kdo mají pokoj a mír v duši a chtějí si slavnostně krásný Štědry den ukončit .
 
To vše pro Vás připravilo pod stroměček hornické městečko Hora Svaté Kateřiny a mětečko Seiffen v Krušných horách .
 
S přispěním pracovnílů MěÚ v HSK, p. R. Krále
zpracoval Petr Pakosta
informace na 604 454 908, 476 113 157
 
 

Zařazeno v Aktuality