KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Optimální teplota pro telata

22/12/10

I telata po narození potřebují v boxech vyšší teploty.

 

Kanadští vědci z University of British Columbia zkoumali při jaké teplotě se telata cítí po narození nejlépe. Současně chtěli také zjistit zda pozice, kterou telata při ležení zaujmou slouží termoregulaci.

 
Celkem bylo sledováno v průběhu prvních tří dnů po narození 27 telat. Mláďata byla umístěna do individuálních boxů vybavených dvěma termolampami umístěnými v zadní části. Tím v iglú vznikly tři teplotní zóny ("horká" – max. 22,25 oC, teplá – max. 19 oC a studená – max. 14,25 oC). Polovina telat dostávala vyšší dávku mléka odpovídající 30 % jejich tělesné hmotnosti, druhá polovina dávku obvyklou v Kanadě – ekvivalent 8 % tělesné hmotnosti rozdělenou do dvou porcí.

 
Zatímco u telat krmených vysokou dávkou mléka došlo k poklesu hmotnosti pouze v průběhu prvního dne pokusu a poté již přibírala, telata krmená nízkou dávkou mléka během prvních obou dnů znatelně zhubla a jejich hmotnost zůstala stabilní teprve až třetí den.

 
Telata z obou pokusných skupin se nejčastěji zdržovala v „horké“ teplotní zóně a to v průběhu všech tří dnů. Třetí den strávila telata v „horké“ zóně cca 60 % celkového času.

 
Mezi držením těla v odlišných teplotních zónách v boxech neshledali kanadští vědci žádný vzájemný vztah. To znamená, že telata během prvních dnů života mohou díky přizpůsobení svého chování ovládat termoregulaci pouze omezeně.

 
Kanadští vědci proto doporučují managementu zemědělských podniků umístit i do boxů pro telata v prvních dnech po porodu tepelné lampy.

 
Die Wohlfühltemperatur für Kälber finden DLG-Mitteilungen, 2010, č. 10, s. 10

Zdroj: www.agronavigator.cz

Zařazeno v Konzultační dny