KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Prodej mléka z automatů mírně ožívá

12/10/10

Automaty na mléko zažívají u spotřebitelů zvýšený zájem. „Nyní nastává oživení a mlékomaty se začnou otevírat ve větším množství,“ vyjádřil přesvědčení prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.
 

Společnost Agri Toko totiž v pondělí 4. října otevřela v největším středočeském městě v Kladně svůj 150. mlékomat v České republice. Jan Veleba se zúčastnil slavnostního přestřižení pásky ministrem zemědělství Ivanem Fuksou a primátorem Kladna Danem Jiránkem.

Mléko do kladenského automatu dováží firma Hole nacházející se nedaleko Velkých Přílep v okrese Praha-západ. Majitel firmy Oldřich Poláček řekl, že v Praze a Středočeském kraji vlastní čtyři automaty a do jednoho dalšího mléko dováží. Přímo v Kladně otevřel druhý automat. „Do prvního automatu dovážíme 200 litrů denně a vždy je prázdný. Lidé se zřejmě našeho mléka nebojí,“ uvedl Poláček. Dodal, že investice do jednoho automatu se pohybují kolem 850 000 korun. „Máme spočítáno, že pokud prodáme z jednoho automatu 160 litrů mléka denně, investice se nám vrátí do pěti let,“ uvedl Poláček. Denně z celkového množství nadojeného mléka dva tisíce litrů jde do automatů 700 litrů mléka.

Oldřich Poláček vsadil na mléčné automaty a vysvětlil, že vloni stál před rozhodnutím, zda chov 85 dojnic zlikvidovat, anebo začít s novým druhem odbytu, s rychlým příjmem utržených peněz. Náklady na produkci mléka se vyšplhaly na osm korun za litr a přitom tentýž litr zpeněžoval za 5,50 Kč. Část produkce sice dál prodává odbytovému družstvu, a to putuje firmě Miller do Německa, ale automaty se jeví jako velký přínos ekonomice farmy.

Poděkoval také Janu Velebovi za účast na slavnostním spuštění provozu mlékomatu a za podporu zemědělců, kdy se agrární komora velmi snaží prosadit rovné podmínky v podporách mezi všemi zemědělci Evropské unie a ne, aby byli dál nové členské státy znevýhodňovány.

Dále vyjádřil přání, aby se už konečně skončilo s třenicemi mezi zemědělci. Je podle něj jedno, zda je farmář jako v jeho případě členem Asociace soukromého zemědělství ČR nebo Agrární unie a tím i Agrární komory ČR, všem jde o stejné podmínky a v podnikání mají všichni obdobné starosti a případné překážky. Ty je třeba odstraňovat společně.

Eugenie Línková