KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Karlínské farmářské trhy č. 8 – 16. října 2010

19/10/10

Zdroj: Občanské sdružení POD PLATANY

 

Karlínské náměstí, Praha 8, okolí kostela sv.Cyrila a Metoděje,
sobota 7:30 – 14h.
Metro B /Křižíkova/, metro C,B /Florenc/, tram 8, 24, tunel pro pěší v Thámově ulici mezi Karlínem a Žižkovem, dostatek parkovacích míst (bez modré zóny)

 

Sobota, 9.10. (minulé trhy)

Tak, tyhle trhy se fakt povedly. Vyšlo všechno, mlžné mrazivé ráno vystřídalo teplé dopolední sluníčko a modrá obloha, energie parku a čtvrti byla laskavá a pozitivní a nabídka zboží byla skvělá (v provozu bylo 60 prodejních míst). Byl dostatek mléčných výrobků, zeleniny a ovoce, bylo maso a uzeniny, a byl přítomen prakticky celý výkvět Farmářských trhů za minulých šest pokračování. A co víc, protože jsme měli Slovenský den, byly tady slovenské parené sýry ze salaše, klobásky, slanina, bryndza, žinčica, bylo víno z Nitry, byly halušky s bryndzou i se zelím a uzeným, byla kyselica a u mnoha stánků se často ozývala slovenčina za pultem i před pultem. Československo tak nečekaně ožilo nejen v televizních talentech ale i tady u kostela v Karlíně.

Jediný koho nám bylo opravdu líto, byla dýňová farma Bykoš z Berouna, která naložila své barevné zboží, navařila dýňovou polévku a pak před Prahou uvízla s kouřící palubní deskou v nepojízdné dodávce. Ach jo!

Takže Slovenský den vyšel par excellence, a žně měli i prodejci zeleniny, protože na dračku šla cibule z Račetic (opět jeden z vítězů soutěže Regionální potravina 2010), brambory různých druhů, zelí, kapusta, květáky, česnek a skoro všechno se vyprodalo. Ve velkém se prodávaly jablka, hrušky, hrozny s miniaturními modrými bobulkami, švestky a taky poslední dozvuky malin z Loun.

Senzační byla nabídka mléčných výrobků. Minimlékárna JOMA opět nabízela výborné jogurty s beruškou, kysané mléko, smetanu a sýry, a farma Držovice zase své úžasné sýry (oba výrobci jsou vítězi soutěže regionální potravina 2010). Jo a ten tvrdý kozí sýr s tlustou voskovou kůrkou by suveréně obstál třeba i na trhu Avignonu 🙂

/Bohužel na příštích trzích JOMA ani Držovice nebudou, protože se z nich bude radovat Plzeň a další místa/.

Naplno jeli řezníci i pekaři, se svitem sluníčka se dařilo i medařům, sirupářům a moštařům, objevily se čerstvé zavařeniny a džemy, bůhví odkud přiletěly malátné vosy navnaděné vůní capuccina, ochutnávalo se víno, panáčky a ve velkém se pil burčák.

Zejména ale do Karlína zavítalo nevídané množství lidí. Tradičně přišly dvojice i celé rodiny s kočárky a taky jsme napočítali asi 141 psů, kteří jsou ze všech těch vůní tak rozrušení, že mají vykulené oči a prakticky nepřetržitě máchají ocásky. Dětí byl ve výtvarném stanu paní místostarostky Ludkové, takový přetlak, že jsme jí po dopoledním tvrdém výkonu obdivovali, že je schopna se na ně ještě usmívat. Obdivovali jsme i starostu osmičky pana Noska, který zase neúnavně hovořil s návštěvníky a v soukromých tete-a-tete s nimi rozebíral témata komunální politiky. Na naší otázku nám potvrdil, že Karlínské farmářské trhy mají naplánováno celkem 10 pokračování a pojedou proto až do 30. října. A tak máme důvod proč zvolat SUPER, SLÁVA, BRAVO a těšit se, že se v Karlíně sejdeme ještě třikrát a že by to byla velká smůla, kdyby se taková hezká sobota ještě aspoň jednou nezopakovala 🙂

 

Sobota, 16.10. (aktuální trhy)

Čeká nás zřejmě hnusné počasí ale báječný program. To první nemá cenu komentovat, můžeme jen doporučit teplé ponožky, teplou mikinu, holínky, pláštěnku a deštník. To druhé je ovšem věc, nad kterou srdce každého Čecha plesá a zmítá se v předtuše velkých gourmetských rozkoší. Jo, je to zabíjačka! A protože areál Karlínských farmářských trhů je obrovský, budeme mít vlastně zabíjačky dvě. Nalevo od vchodu sv.Cyrila a Metoděje nám řeznictví a uzenářství TORO, specialista na vepřové, nabídne pečené marinované selátko, jitrnice, ovárek a také polévku prdelačku z jelítek, s česnekem a s bramborama. Wow! (Ale pozor kdo si chce odnést polévku domů, musí si přinést nádobku).

Na straně druhé, řeznictví a uzenářství Kozel z Týna nad Vltavou, nabídne pro změnu jitrnice, jelita, ovar a uzené jazyky. Všechno teplé, ohřáté v kotlích, s chlebem a nebo s sebou na doma.

Pít budeme pivo s Rohozce a nabídku panáčků v širokém ovocném rozpětí od hrušky, přes meruňky, kdoule až po švestky nám nabídnou palírny Žufánek a Bohdaneč.

Minule jsme konstatovali, že přišel čas zásobit se zeleninou na zimu. Ano všeho tady bude opět dostatek. Brambor, kořenové zeleniny, zelí, kapusty, cibule i česneku. Bude i ovoce s převahou jablek a hrušek. A bude i řada dalších zavedených komodit, i když u hub si nejsme jisti těmi z lesů.

Karlínskou premieru budou mít Blučinské domácí těstoviny a z Jižní Moravy přivezou i kořenící směsi pro děti bez glutamátů, jen z bylinek. Budou i léčivé klášterní bylinné sirupy a vrátí se i hrozně drahé ale hrozně dobré čokoládové lanýže.

Pomalu se blíží dušičky, a tak květinářství Andrea, zahradnictví Zvotoky i Krušnohorské chryzantémy nabídnou kromě skalniček, keřů, cibulek, rostlin a květin  i vazbu věnců. Kdo z Vás každoročně chodí uctít na hřbitov památku svých zesnulých, počítejte s tím, že na sobotu 30.10. chystáme malý veletrh chryzantém a květin, které jsou krásné a dobře snášejí i bílá chladná rána.

Ale abychom nekončili podzimně chmurně, chceme Vás upozornit na úžasný Škodův bylinkový sirup s medem (také v něm mají naložené oříšky), který Vás zaručeně dostane z deprese, a taky z nachlazení a chřipky.

Příjďte, v Karlíně bude nejen zabíjačkové veselo ale jako vždycky  hezky a dobře i když nejspíš trochu mokro.

Těšíme se :-)))

Vaše
občanské sdružení
POD PLATANY